VE KEFÂ BİLLAHİ VEKİLA …
0
Yorum
4315

kez okundu..

 

VE KEFÂ BİLLAHİ VEKİLA …
Ocak ayının 3. Haftasında, 3. Cuma namazını Cezeri Kasım Paşa Caminde kıldık. Oldukça soğuk bir gün, sıcaklık on derece ama rüzgarın esintisi kara dair işaretlerden haberdar ediyor. Pazartesi günü mesai çıkışına denk gelen kar yağışı İstanbul’da hayatı felç etti. Doğrusu ben bu sıkıntıyı kıl payı atlattım. Bunun için şükrediyorum tabi. Vapurların çalışmadığı bir sıkıntıyı yaşamak istemem. Bundan Allah’a sığınıyorum. Diğer günler de karla karışık vaziyetteydi. Hoş Ocak ayında kışın ortasındayız; aslında her şey olması gerektiği gibi cereyan ediyor ama sürekli huzursuz ve şikayet üzere olmak insanın en önemli özelliği işte. Tabi bir de aksayan programlar var. Gündelik rutininize müdahale olsun istemiyorsunuz.
Neyse kar ile ilgili bu dönemi sıkıntısız hallettik, diğerleri de buna benzer olur inşallah. Namaza gelince bu cami dış güzelliklerden mahrum, standart bir versiyon. O yüzden size o güne ait özel bir gündem sunamıyor. Mevcut durumun tekrarları üzerinden devam ediyorsunuz. Ama burada da kendi içinize yönelme imkanı buluyorsunuz.
         Vaaz hocası Sahabenin Hz. Peygamberle ilişkisinden bahsediyor. Abdullah b. Seleme Müslüman olan Yahudi alimi; Hz. Peygamberi görür görmez Müslüman olmuş. Bu kadar güzel yüzden yalan sadır olmaz diye Müslüman olmuş. Kendisine Hz. Peygamberin dürüstlüğünü soran gençlere; kendi çocuğumdan, karımdan şüphe ederim, ondan şüphe etmem’ demiş. Burada ‘karımdan şüphe ederim’ sözü önemli. Her şeyi cinsiyet okumaları üzerinden düşünemeyiz değil mi?  Meseleyi biraz derinlemesine düşündüğümüzde  erkeğin DNA testi olmadan bilemeyeceği şey olduğu anlaşılıyor. Cahiliye de hz. Peygambere en çok sorulan sorulardan birinin ‘babam kim Ya Rasullullah’ olduğunu  hatırladım. Ayrıca günümüzd ekranlardan yansıyan bir çok görüntü de bu merkezde. Erkeğin bilgisinden gizlenen bir alan. İlginç. Burada da kadın – Allah ilişkisi devreye giriyor. Daha doğrusu birey bazından kul-Allah ilişkinin her iki cinsi de içeren benzer yönü: dürüst olmak. Bir başka ifadeyle her iki cins için aynı olan durum. Hem bilgi hem de eylem açısından gerek şart.
Hutbe ise takva ile alakalıydı. Ve kefa billahi vekila … Vekil olarak Allah yeter. İnsan için tek ve en önemli dayanak. Kısa öz ve akılda kalıcı. Bu caminin formatı şehir ve çalışma hayatına daha uygun. O yüzden namaz daha huzurlu oluyor. Ve namaz bitti, sırada camiden çıkmak var. En sıkıntılı ve zor işe sıra geldi; camiden çıkmak. Neyse başarıyla onu da tamamladık. Şubat ayında Nuriosmaniye caminin hizmete açılacağı şeklinde bir duyum aldık. Bakalım cami açılınca Cuma namazı için oraya geçecek gibi gözüküyoruz. Burada her şey iyi olsa da camiden çıkmak sorun. Şikayet edecek bir nokta, insanız işte. 20.1.2012 Nevin Meriç
20.01.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.