Erkeklerin camide kadınlar yeriyle ilgili itirazları da ilginç
4
Yorum
2620

kez okundu..

 

Erkeklerin camide kadınlar yeriyle ilgili itirazları da ilginç …
 
2012 yılı Ocak ayının ilk Cuma namazını Cezeri Kasımpaşa caminde kıldık.  Kadınların Cuma namazı kılması için yapılan bölümde birkaç misafir diğerleri de öğrencilerim olmak üzere bir saf hanım cemaat olduk. Uzun süredir kadınlara Cuma namazı mekanı oluşturulması Diyanet İşleri Başkanlığı'nın  desteklemesiyle oldukça istikrarlı bir biçimde devam ediyor. Cami görevlilerinin bu işi benimsemesi de önemli. Nitekim bizim namaz kıldığımız camide imam Efendi’ye gelen itirazları duyunca bunu daha iyi anladım. Dolayısıyla muhalif çıkışlara  direnç göstermek kişisel inisiyatiften çok Başkanlığın talebiyle mümkün olurdu.
Erkeklerin kadınlar yeriyle ilgili itirazları da çok  ilginç: yakında kadınlar burada kısır partisi de yaparlar diyenden buna hakkın yok diye imam efendiye çıkışan hukukçulara  kadar yelpaze genişliyor. Bu yaklaşımlar da gösteriyor ki kadınlar yeri şeffaf olmalı ve içerisinin - dışarısının birbirinden haberdar olması gerekiyor. Güvenlik anlamında da bu böyle. Biz de bu ve benzeri önyargıları bertaraf etmek saikiyle kadınlar yerinden perdeleri kaldırıp görüş açısını koruyan kafesler koyduk. Ne kadar hayırlı bir iş yaptığımızı bu haberleri duyunca daha iyi anladım.  Ayrıca  kadınların  camide abartılı rahatlığı da önlenmiş oluyor.
Caminin konumlandırılışını düşündüğümüzde ilk etapça dik ve çok fazla basamağı çıkıp caminin ana mekanına ulaşılıyor. Kadınların Cuma kıldığı yer, erkeklerin  yan taraflarına geliyor. Boy hizasında belden yukarısı kafes şeklinde bir tahta panelle iki taraf ayrılıyor. Dikkatli bakıldığında içerisini görmemek mümkün değil.   Kadınlar burada hem namazlarını kılıyor hem de Kuran dersi alıyorlar. Hatta kadınlardan bir tanesi bu şekilde ibadet  ve Kuran dersinin doğru olup olmadığını sormuştu. Özellikle çalışan hanımlar için oluşturulan müstesna bir açılım.
Cami bizim çalışma mekanımıza da yakın. Namaz gereğinden fazla uzatılmıyor. Bu cuma hutbe şans oyunlarıyla alakalı idi. Namazdan sonra ‘milli piyango neden haram’ diye bir soru geldi. İnsanların duyguları üzerinden, gereksiz ve haksız beklenti oluşturup onu da paraya çevirip kazanç elde eden çarkı anlamak neden bu kadar zor, ben de onu anlamıyorum.
Burada tek sorun namaz sonrasında camiden çıkmak. Çok kalabalık bir erkek cemaatin camiyi boşaltmasını beklemek zorunda kalıyorsunuz. Bir de karşısındakini düşünme eksikliği olursa arkada  kuyruk uzayıp gidiyor. Kalabalık mekanlarda arkadakileri düşünerek hareket etmek gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için insan ayakkabısını camiden çıktıktan sonra bağlanabilir. Botlarını giy, bağlamak için de on dakikada yer işgal edince arkada büyük bir kalabalığın birikmesi hiç de zor değil. Ama bunun için bile beynin doğru ve yerinde kullanımı şart.  Nitekim cemaatten birinin bu tavrına dikkat çekince büyük bir keyifle on dakikayı on beşe çıkardı. Evet insan ilişki biçimlerimiz, haz algımız artık bu düzeyde … 6.1.2011
 
6.01.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder
 
selam teşekkür ederim yıldızcığım, bu kadar yoğunluğunun içinde bile bana vakit ayırıyorsun. tekrar teşekkürler. yorumuna gelince ayrı akan bir şey yok bence. herşey birbiriyle sarmalanmış ve ilintili bir biçimde akıyor ve fakat bihaberiz gibime geliyor sanki. kar taneleri gibi yanyana dünyaya iniyorlar ve fakat birbirlerine dokunmuyorlar ... ilginç diğer bir noktada 'her söyledikleri kabul görecek ve bir biçimde doğrudur' algısıyla yetiştirilen kişilerden söylem-anlam ilişkisini gözönüne alar
nevder
sevgili nevinciğim, sanırım namaz ve hayat ayrı akıp gidiyor. kalbi yumuşayıp çıkan bir adam bunhu nasıl yapabilir. beynin kullanımı için bile kalbin harekete geçmesi şart. kalpsiz beyin işe yaramıyor.
yıldız ramazanoğlu
selam teşekkürler hocam... ne diyeyim Allah sayılarınızı çoğaltsın... selam ve dua ile...
nevder
Evinize(Mescitlere) hoşgeldiniz.Evinizden uzak kalmanız o kadar uzun sürdü ki;bu süre birçok insanın yalnış kanaat sahibi olmasına vesile oldu.Mescitlerin yakın dönemlerde daha bilinçli bir biçimde inşaa edileceği,mevcutlarının da yeniden dizayn edileceği bir gerçek.Kadınların farz olan namazlara iştiraki yanında özürlüler içinde özel bölümler ve yolların inşaası gerekiyor.Siz bu önemli notlarınızı paylaşmaya devam ediniz.Selam ve hürmetle
Davut Özgül


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.