ZİHNİYET VE DAVRANIŞTA BİR GRAM İYİLEŞME YOK
0
Yorum
1521

kez okundu..

 

ZİHNİYET VE DAVRANIŞTA BİR GRAM İYİLEŞME YOK
 
Neredeyse bir haftadır değişen dozajlarda devam eden bir soğuk algınlığım var. Havalar çok kötü gidiyor, rüzgar yağmur derken bir türlü toparlanamadım. Bugün artık iyice kışlıkları giydim. Bir terliyor, bir üşüyorum. Sizin anlayacağınız Cuma kılacak durumda olmadığımdan kafamdan da çıkarmıştım. Ne zaman ki Ayşegül’le konuştuk işler değişti. Bugün Nuriosmaniye açılıyor, gidecek misin dedi. Haberim yok bilmiyorum, ben ramazanda açılacağını zannediyordum dedim. Çok şaşırdı büyük büyük ilanlar asmışlar ama onları da görmemişim. Burada insan kalabalığından başka bir şey görülmüyor ki dolayısıyla hemen uzaklaşmak istiyorsunuz.
Ayşegül’ün haberi beni de heyecanlandırdı. Neden olmasın bizde açılışta olabiliriz dedim ve hazırlanmaya başladım. Yıllardır restore edilen camide artık kadınlara da yer ayırmışlardır diye düşündüm. Hem Müftü yardımcısıyla teftişte cumada kadınlara yer konusu gündeme gelmiş, muhakkak ayrılacak denmişti. Bu bağajla kendimden emin camiye yöneldim. Merdivenleri çıktım ses yok birinci eşik aşıldı Allah’a şükür ve besmeleyle camiye adım attım. Cemaat yavaş yavaş geliyor. Kürsüde Müftü Bey vaaz veriyor. Bende kadınlar yeri olma ihtimali olan bölgeye doğru ilerliyorum. Caminin arkasına gelen yerde ki camlı bölümde önemli kişiler vardı herhalde, derken o tanıdık cami görevlisinin sesi duyuldu.
Her zamanki kadını dışlayan tavrıyla, ‘nereye, bugün camide kadınlara yer yok’ dedi. Ben artık her söyleneni dinlemiyor cevap veriyorum. Yıllar cevaplarınız ve cevaplarınızda ki doğruluğunuz nispetinde konuşulmasının gerektiğini öğretti. Hoş ciddi çirkin karşılıklar da almıyor değilim ama karakteristik modlar beni etkilemiyor. Dolayısıyla aynı sertlikle sayın görevliye
-         ‘Ne demek kadınlara yer yok’ dedim. Cami görevlinin mülkü olmadığına göre!..
-         Cami görevlisi telaş ve panik halinde gördüğü manzaradan hiç hoşlanmamış vaziyette
-         ‘Hanımefendi bu Cuma camide kadınlara yer yok’ dedi.
-         Ben yine ısrarla ‘bu cumanın nesi var, camide loca olur mu?, siz çıkın biz orada kılalım’ diye ısrar ediyorum.
Aralık kapıdan içeride oturan tanıdık bir yüzü gördüm araziye uymuş manzarayı seyrediyordu… ‘Bu Cuma’ ayrıntısı, yapılan nezaketsizliği örter mi? Ne demek bu Cuma, açılışta kadınlar bulunmamalı diye mi söylenmiş. Ne bileyim sinirlerim ayakta camiden çıktım. Sayın Başkan konuşuyor, Müftü bey konuşuyor, müftü yardımcısı konuşuyor ‘kadınları cumadan mahrum etmeyin’ diye ama maalesef bu çirkinlikler önlenemiyor. Zihniyette bir gram iyileşme yok.
Oysa ben epeydir dışlanan, ihmal edilen kadına bu Cuma da dahil olmak üzere yer ayrılmış olmasını beklerdim. Önceden imkanlar kısıtlıydı ama şimdi toparladık artık kadınlarda namaz kılacak demelerini, camiye girerken nazikçe buyrun demelerini, her geleni şeker ve gülsuyuyla karşılamalarını... Bugün dibimizdeki Nuriosmaniye Cami’de cami görevlisinin üstün gayretiyle sadece erkek cemaatle ilk Cuma namazı kılındı. Ne diyelim hayırlı olsun…
Yaşanan yüzyılın bagajında dindar kadının kapı dışarı edildiği iki mekan bulunuyor. Başörtülü kadın üniversite kapısından, Cuma kılmak isteyen kadın cami kapısından. Bakalım süreç konuyla ilgili ne gibi iyileştirmeleri karşımıza çıkaracak.… Nevin Meriç 18.5. 2012
 
18.5.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.