ZEKAT CEP HARÇLIĞI OLUR MU?
0
Yorum
1797

kez okundu..

ZEKAT CEP HARÇLIĞI OLUR MU?

2011-09-17


Kocam bana hiç harçlık vermiyor. Evin ihtiyaçlarını alıyor bir eksiğimiz yok ama ne bileyim arada sırada ben de canımın istediği bir şeyleri almak istiyorum. Arkadaşlarla bir yerde oturup yemek içmek istiyorum. Veya cebimde para ile dolaşmak istiyor ihtiyacım olanı ben almak istiyorum. Kocam buna imkan tanımıyor ve bana hiç harçlık bırakmıyor. Geçen gün aklıma bir fikir geldi; cep harçlığım olsun diye zekat alabilir miyim diye düşündüm. Onun için sizi arıyorum.


Para insan ilişkilerinde çok merkezi bir yerde durur. Sadece ilişkiyi değil insanı da belirler. Paraya bakış tarzımız, ona biçtiğimiz misyon aynı zamanda bizim kendilik algımızı da açığa çıkartır. Bütün bunların bilinir ve anlaşılır olması ise davranma biçimimiz üzerinden gerçekleşir.


Bu açıklamalar ışığında soruyu değerlendirdiğimizde ilk etapta birkaç nokta görülmekte. Öncelikle birlikte yaşam ve paylaşım ortamında durulan yer dikkati çekiyor. İktidar ilişkisinde merkezi konumda duran erkek ve onun ‘yardımcısı’ olan kadından oluşan bir aile görülüyor. Ne var ki kadın bu yardımcılık misyonunda bazı açılımlar istiyor. Büyük bir ihtimalle bunları eşiyle de konuşmuş ve olumsuz karşılık almıştır diye düşünüyorum. Kadının çaresizliği ve bulduğu çözüm yolu bize bunu hatırlatıyor.


Kadının az da olsa kendinin harcayabileceği bir paraya sahip olma istediği günümüz bireyi açısından normal bir durum. Çünkü artık aileler çok erken yaşlarda çocuklarına günlük, haftalık harçlıklar vererek para-ihtiyaç ilişkisini öğrenmesini sağlıyorlar. En azından günümüz bireyi açısından bu durum öğrenilmiş ve normalleştirilmiş bir davranma biçimi. Her ne kadar bununla ilgili sorun ve detaylar olsa da burada tartışmayı gerekli görmüyorum. Bunu öğrenmemiş, ailesinde böyle bir imkanı olmayan birey de modern kent ve insan ilişkileri içinde bunu görüyor ve öğreniyor. Dolayısıyla artık bireyin kendilik algısına az veya çok sahip olunan ‘para’da giriyor. Geriye bu paraya bir biçimde ulaşmanın yolları kalıyor. Hoş bu durumu soru haline dönüştürmeden gerçekleştiren bir çok kadınlar da yok değil ama yazının bağlayıcılığı ve kalıcılığından bazı durumların örtük geçilmeli. Bu da çok fazla sorun değil bence her şeyi yazmak gerekmiyor, Allah düşünmek ve çözümler üretmek için akıl, doğruya isabet edebilmek için merhamet ve sabır vermiş.


Peki, bir erkek neden eşine cep harçlığı vermez diye sorarsak; en bilinen cevap ‘yok’ olacaktır ama bunun inandırıcılığı her zaman kadınlar tarafından test edilmektedir. En biline cevap da ‘sigaraya’ para bulunuyor olmaktadır. İkinci bir şık madem evin ihtiyaçları görülüyor artı bir para neden verilsin olabilir ama bu sorunun cevabını yukarı da yazdığım için tekrar etmeye gerek görmüyorum. Dolayısıyla burada erkeğin yeni kent kadını algısına uzak olma ve bunu ciddiye almama ihtimali karşımıza çıkıyor. Ne var ki siz ciddiye almıyorsunuz diye problemler yok olmuyor bilakis daha da kemikleşiyor ve hatta çözümsüz hale gelebiliyor. Dolayısıyla erkeğin de değişen şartların bireyde meydana getirdiği durumu doğru okuyup buna göre davranması aile ilişkisinin devamı ve sağlamlığında önemli olacaktır.

Aile olmak; birlikte yaşamayı becermek için çaba sarf ederken karşılıklılık ilişkisi çerçevesinde bireysel anlama ve ihtiyaçlara da özen göstermek demektir. İktidarın gücü ve başarısı karşılıklılık ilişkisinde bireye sağladığı imkan ve özgüvenle orantılıdır. İnsan ne zaman temiz kalmak ve doğruyu gerçekleştirmek diye bir kaygı taşıyorsa o noktada birey davranışına ait hakikat karşımıza çıkıyor. İnsan çaresiz bırakılmamalı. En problemli durumların temelinde çaresizlik olduğu görülüyor. Tabi çaresizliğin derecesi de önemli ama sorun bireyseldir. Bireyi kurtarmak sorunla bir biçimde yakın ilişkiye geçmekle mümkündür. Yok saymak veya indirgeyici yaklaşımlar sorunun çözümü ihmal ederek gayri meşru davranışlara yönelmeye zemin hazırlar. Dolayısıyla asıl olanın insan psikolojisi, konjüktür ve doğru davranma biçimi üzerinden kendi durulan yerin okunmasıdır diye düşünüyorum.


Sorunun cevabına gelince; fakirin paraya sahip olanlarda ki hakkı olan zekatı ihtiyaç sahibi olmayan ve fakat kocaları tarafından cep harçlıksız bırakılan kadınların alması düşünülemez, fıkıh diliyle söylersek caiz değildir. Bununla birlikte aile sahiplerinin kadının birey olduğunu unutmayıp destek olmalarının önemi bizzat soru sahibi kişi tarafından açığa çıkartılmıştır diye düşünüyorum. O yüzden de yazmak gereği duydum.

 
Nevin MERİÇ / / 2011-09-17 meydasofa.com
23.9.2011 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.