YÜZÜNCÜ AD
0
Yorum
1840

kez okundu..

 

YÜZÜNCÜ AD
 
Mayıs 2011
 
Şu sıralar yeni bir Maalouf kitabı okuyacak değildim ama bu romanın Allah’ın isimlerinden yüzüncüsünün aranma macerası üzerine olması sebebiyle okumayı planladığım şeylerin önüne geçiverdi. Esma-i Hüsna üzerine okumaya, yazmaya, anlatmaya çalışan biri olarak gözümün önünde dolaşan bu romanı okumadan duramadım. Allahın isimleri hakkında ne öğrendim bu kitaptan: Hiç.
 
Onun yerine 1665-1666-1667 yıllarında Osmanlı ve Avrupa coğrafyasında yaşayan milletlerin günlük hayatı, ticaret dünyası, siyasal işleyiş, dini ve batıl inançları, azınlıklar ve onların Osmanlı devlet ve toplum yapısına bakışları hakkında biraz bir şeyler okumuş oldum.
 
Ele aldığı dönemin yapısını, geniş bir coğrafya üzerinde anlatmak isteyen çoğu tarihi roman gibi Yüzüncü Ad’da da bol bol seyahat yapılıyor. “Ben Cyrus”u okuduğumda siyasetle uğraşanların kişilik yapıları ve insan ilişkilerindeki prensipleri hakkında malumat sahibi olmuştum, burada ise azınlıkların ve ticaretle uğraşanların ilişki biçimleri ve dünyayı algılamada durdukları yer hakkında bir şeyler öğrendim.
 
Arka planda ise, bir bibliyofilin, sadece bir tek kitaba, içindekilere inanmasa dahi, duyduğu tutku nedeniyle bütün yaşamını nasıl harcayabileceğini görebiliyorsunuz. (Bunu görmek, bibliyofiller üzerine okuduklarımdan sonra hiç şaşırtmadı beni.) Tutkunun nesnesinin önemli olmadığını, (bazen bir kitap, bazen bir kadın), tutkulu kişinin, tutku duyduğu her şeye dibine kadar gömüldüğünü görmek, benim gibiler için pek kolay anlaşılası olmasa da hayatı tanımak için önemli bir ayrıntı.
 
Yaşananları yazmanın, günlük tutmanın nasıl da düşünceyi berraklaştırmaya, doğru kararlar almaya, hayatın gidişatını tesadüflere bıraksak bile bunu bilinçle yapmaya yardım ettiğini de okuyoruz satır aralarında. Yazar (aslında kendisi olduğunu sık sık düşündüren) kahramana şunu dedirtiyor: “Her zaman her şeyi not ettim, öncelikle de sonradan unutabileceğim küçücük ayrıntıları.”
 
Biraz daha anlatmaya devam edersem kitabı okumanıza gerek kalmayacak oysa kitaplar üzerine yazılan yazılardan asla böyle bir sonuç çıkmamalı. İyi okumalar… Fatma Bayram 13.5.2011
 
 
13.5.2011 tarihinde yazıldı..
Fatma BAYRAM

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.