Yılbaşında Hz.İsa'ya Yasin okumak
0
Yorum
1683

kez okundu..

 

Yılbaşında Hz.İsa'ya Yasin okumak
Yılbaşında herkes yılbaşını kutladığı, eğlendiği, aşırı alkol tükettiği için İsa Peygamber belki azab çekiyordur, ona Yasin okuyabilir miyim?
 
Aralık ayının on beşinden sonra fetva sorularında yılbaşı kutlamaları dair içerik bariz şekilde görülür. Bu sene de öyle oldu yılbaşı trafiği yoğun geçti ve çam ağacı süslemelerinden, kafalara takılan hunilere… vs, bir dizi soruyla seneyi kapattık. Noel kutlamalarının yılbaşına evrildiğinden beri toplumsal alanda ciddi bir yaygınlık kazandığı da gerçek. Bunun yanında mevcut durumdan yola çıkılarak birey bazında farklı düşünme ve davranma biçimleri de söz konusu.
 
Öncelikle yılbaşını nasıl anlamalıyıza dair duruşlarda farklılık karşımıza çıkıyor. Bunun yanında yeni bir yıla başlamanın getirdiği/gerektirdiği kutlamaların formatının nasıl olacağı/olması gerektiği de değişmekte. Alkol tüketmeyen ve haram olduğuna inananların yılbaşında ‘bir defaya mahsus’ diye bir kabule ruhsat vermeyeceği/vermemesi gerektiği de bir gerçek. Ne var ki toplumsal yaygınlığın neden olduğu meşrulaştırma durumu da önemli. ‘Bir defadan bir şey olmaz, günahını benim olsun …vs’ gibi tutarlılığı olmayan, doğru bir zemine oturmayan kabuller de normalleştirme süreçlerini beslemektedir.
 
Yukarıdaki soruda mevcut kutlamaların Hz. İsa’yı rahatsız edeceğinden muzdarip bir hanımın, ondan bir nevi özür dilemek, gönlünü yapmak niyetiyle sorduğu soruyu birkaç safhada inceleyebiliriz.
 
Öncelikle müslümanın sevinç ve eğlenme biçiminin Allah rızasına uygun davranma biçimleri dahillinde olması gerektiğini düşünmeliyiz. Nasıl hz. peygamber doğduğunda, kandillerde… vs, dini davranma biçimleri üzerinden kutlamalar yapıyorsak, bunu Hz. İsa için de düşünebilir miyiz yaklaşımı görülmektedir.
 
Bir diğer açı da mevcut durumu Allah rızası üzerinden ‘test edip, değerlendirme’ saikidir. Asla kaybedilmemesi gereken bir haslet; kişinin kendi yerini belirleme durumu. Bu konuda çok da özgür olduğumuzu düşünmüyorum ama en azından kendine olanlara ‘bir dakika’ deme imkanı da tanıması gerekiyor. Bu hem kişinin ‘kendi olma’ hem de dahil olduğu ‘disiplin’ içinde gücünü besleyen bir durum.
 
Bununla birlikte diğer dinlerin meşru gördüğü yöntemleri, kendimiz üzerinden değerlendirmek de doğru değildir. Burada ki gerginlik alanının kim için ve neden kaynaklandığına dikkat etmek gerekmektedir.
 
Sorunun cevabı ise zaten biz bütün dualarımızı hz Peygamberden başlayıp, diğer peygamberleri de içine alacak şekilde genişletir, al ve ashabı dahil eder, kendi yakınlarımıza kadar geliriz. Dolayısıyla yılbaşında Hz. İsa’ya dua etmekte hiçbir sakınca yoktur. Kaldı ki bugün yapılan kutlama biçimlerinin dönemin kabulleri çerçevesinde düzenlenmekte olduğu ve medya ve diğer iletişim kanallarıyla dünyaya taşındığı unutulmamalıdır. medyasofa.com 2.1.2012
 
11.1.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.