UZUN SOLUKLU OKUMALAR
0
Yorum
1974

kez okundu..

UZUN SOLUKLU OKUMALAR – 2011

 

Okuduklarım üstüne yazarken bir de baktım ki hep lâdini kitaplardan bahsetmişim. Eğer birileri “bir vaize”nin ne okuduğunu merak ediyor ve bu yazdıklarımı okuyorsa şaşıracak ve belki de hayal kırıklığına uğrayacaktır. Çünkü beklenen, “bir vaize”nin ağırlıklı olarak dini kitapları okuması ve onlardan bahsetmesidir. Bu beklentiyi kınamıyorum. Doğrudur. Ben de sizin yerinizde olsam, sırf edebiyat üzerine yazılanları okuyacak olduğumda, bir vazienin yazdıklarını tercih etmem. Bu hatalı izlenimi düzeltmek için, hemen bugünlerde dini kanattan neler okuduğumu da, bitmelerini beklemeden sayıvereyim.

 

Önce şunu fark ettim: dini içerikli okumalarımda hemen kitapların boyutları büyüyüveriyor. Öyle başlanıp, bir-iki hafta içerisinde bitiriliverecek gibi değil okuduklarım. Genellikle ansiklopedik boyuttalar.

 

( Bunu fark edince sebebi üzerinde düşündüm. İlk gençlik yıllarımdan beri yaklaşık 20-25 sene ağırlıklı olarak okuduğumuz, hamasi, gel-geç kitaplara son zamanlarda bir “dur” demişiz. Eh hatanın neresinden dönsek kârdır. Gerçi bu okumaları da baştan sona “hata” diye nitelemenin de doğru olmadığını düşünüyorum. Yaşanmış her şeyin olması gerektiği gibi olduğuna, bugün doğru sandığımızın da yarınki bakışımızla yanlış görünebileceğine ihtimal vermek lazım.)

 

Demek ki artık büyümüşüz. Okumayı sadece “vakit geçirmek” amaçlı olmaktan çıkarmışız. Hazlarımızı öğrenme, bilme üzerine yeniden inşa etmişiz, ne mutlu bize.

 

Gelelim neler okuduğumuza. İlahiyatta öğrenci olduğumun ilk yılından beri (1985) elimden düşmeyen, şu sıralar üçüncü kez okuduğum Elmalılı Tefsiri başta olmak üzere Diyanet’in Kur’an Yolu tefsiri. Siyer’den Celaleddin Vatandaş’ın Hazreti Muhammed’in Hayatı ve İslam Daveti.  Hadis’ten Hanifi Akın’ın Sahih-i Buhari Muhtasarı. Yıllardır her okumaya niyet edişimde, bir yerinde rahatsızlık duygusuna kapılıp bıraktığım Fusûsu’l-Hikem’i nihayet benim gibi zahircilerin ihtiyaç duyacağı açıklamalarla okunur hale getiren Ekrem Demirli’nin tercüme ve şerhi. Tasavvuf tarihinin önemli köşe taşlarından ve Mevlana’nın “ne söylüyorsam ondandır” dediği Feridüddin Attar’ı da okumam gerektiğine inanıp Evliya Tezkireleri’ni aldım be okumaya başladım. Yine Attar’ın Mantıkuttayr’ı da okunmak üzere gününün gelmesini bekliyor. Son olarak, ilki 17-18 yaşlarında olmak üzere, ikinci kez okumaya başladığım İhyau Ulumi’d-Din.

 

Bunları eş zamanlı olarak, her birinden günü gelince üçer beşer sayfa şeklinde okuyorum. Gününün geldiğini nereden biliyorsun derseniz, bunların her biri için bir ders uyduruyorum

 

(pazartesi Tefsir dersi, Salı İhya dersi, Çarşamba Hazreti Peygamberin Hayatının Işığında İnsan İlişkileri dersi, Cuma dönüşümlü olarak tefsir ve hadis dersi gibi. Bir de tasavvufi okumalara bir eksen olsun diye Salı ve perşembeleri iki küçük guruba esma-i Hüsna dersi yaptık mı al sana bütün bu kaynak eserleri eşzamanlı okumaya zorunlu olduğunuz bir program. Bazen derslere gelenlere de söylüyorum, “bu dersleri sizin için mi yaptığımı sanıyorsunuz? Hiç öyle düşünmeyin. İnanın buna ki sadece kendimi düşünerek yapıyorum bu dersleri” diye.) 19.3.2011 Fatam Bayram

 

26.4.2011 tarihinde yazıldı..
Fatma BAYRAM

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.