ÜSTAD ALİ ULVİ KURUCU- HATIRALAR IV
0
Yorum
1696

kez okundu..

ALİ ULVİ KURUCU'NN HATIRALARI-IV

M. ERTUĞRUL DÜZDAĞ, Kaynak Yay, İstanbul temmuz 2014.

 

Diğer üç cildi daha önce çıkan Ali Ulvi Kurucu hatıralarının 4. Cildi de yeni çıktı. Ertugrul Düzdağ'ın yaptığı kayıtların deşifresinden oluşan hatıralar, rahat ve sakin kaleminden kitaba dönüşmüş. Çok rahat ve hızlı okunuyor bunda puntoya dair tercihinde etkili olduğu düşünülebilir.

          Ali Ulvi Kurucu ailesi ve sosyal çevresi, seyehatlari, bulunduğu mekanlar vs şeklinde bir çok ayrıntının yer aldığı kitapta bu cilt diğer üç ciltte yer almayan kişilere ayrılmış. Oldukça fazla isim ve anıları var düne, dine, kültüre ve insana dair. Önceki ciltlerde göremediğim ve doğrusu bir anlamda veremediğim çünkü dr abla Ali Ulvi Kurucu'nun kiracısı aynı zamanda, Celaleddin Ökten ve kızı  dr. Ayşe Hümeyra Ökten de bu ciltte yer almış. Hatta kitapta tek anlatılan kadın olarak sayabilirim dr. ablayı. Babası Celaleddin Ökteni her ziyaretinde evde göremediği dr Ablayı babası şöyle tavsif eder: hümeyra ne ister Ali Ulvi biliyor musun? .... hastalar beklesinler, beklesinler, Doktor Hanım Harem-i Şerif'ten çıkamıyor, desinler... Hastalar gelmesin de Hümeyra, Harem-i Şerif'e gitsin. Onun derdi bu' . Bu tavsif benim attığım , Aşkın Hareket Alanında sürekli mücadele başlığını da destekliyor. Ayrıca Ali Ulvi Kurucu'nun Nurettin Topçu ile mektuplaşmalarında da dr Abla aracı. Çünkü Topçu'nun kız kardeşi ile arkadaş, Topçu'nun Celalddin Ökten ile muhabbeti de kendi hatıratında geçiyor zaten... Bu bilgi benim için önemliydi ama bunun dışında daha bir çok hakikati öğrenmek de insanı mutlu ediyor. Bu arada dr abla kitabın gecikmesi ve Ali Ulvi Kurucu'nun görememesinin de önemli üzüntü kaynağı olduğunu söylemişti. Hoş Ertuğrul Düzdağ'da bunu beyan etmektedir. Kısmetin kendi zamanı kendi insanı var, bizler ona müdahale edemiyoruz.... 

Özellikle Saadeddin Kaynak, Hafız Sami/ Cevdet soydanses'in dayısı...Hafız Cevdet Soydanse/ Ayşe Hümeyra Ökten'in dayısı... vs bir çok güzel ses ve icracının kendilerinden sonra gelecek kuşakların mahrum kalacağı bu güzellikler için kaygılanması da kitabın duygu yoğun alanının zirvesi olsa gerek... Bu mahrumiyetin içinde olan nesiller olarak yaşanan trajedi ve aksüamelleri bir bir ortaya çıkmıştır. Hem musiki hem de davranma biçimlerinin bayağılaşması babında ... O anlamda kitabı Saadettin Kaynak anısından başlayarak okumayı tavsiye edebilirim. Hafız Sami'nin Süleymani'ye de okuduğu mevlid'e dair hatıra da kitabın önemli satırlarından diyebilirim. Ve daha bir çokları yer almakta. Bir avazda da okunduğundan tam yaz tatili okumalarında gidecek bir kitapdır da diyebilirim.

Bu arada bir cilt daha çıkacakmış hem indeks hem de daha başka ulaşılamayan tanıdıkların hatıralarının olduğu. Bu meyanda Ertuğrul Düzdağ mail vererek hatıraları olanların kendisine iletmesini istiyor. Bizden söylemesi. duzdag@hotmail.com

 Nevin Meriç 30.7.2014

31.7.2014 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.