TWİTTER GÜNLÜĞÜ
0
Yorum
696

kez okundu..

 TWİTTER GÜNLÜĞÜ

 16 Nisan 2019

 

Twetter’dan haberler yazılamayanları kayt etme fikri bu günlüğün dayandığı zemin oldu. Epeydir düşünüyor vakit alacak diye vazgeçiyordum. Fulya'yla da konuştuktan sonra bir başlayalım mübarek günü de dahil edelim sürece dedim.

31 Mart 2019 Belediye seçimleri ve sonunda yaşanılanlar twetterda da çok yoğun geçti. İstanbul Belediyesi başkan değiştirdi (mi) belli değil henüz.  Seçimler üzerindeki şaibenin kalkması mümkün değil. YSK bu sorunu çözmek için seçimleri iptal mi edecek yoksa bu hırsızlığa göz yumarak yanlışı meşrulaştıracak mı bir kaç güne kadar belli olacak. Alınan sonuçta parti teşkilatının umarsızlığı da tartışılmaz. Sandık başlarını boş bırakıp sonucun böyle çıkması için var güçleriyle çalışmışlar sanki. Müşahidin olmadığı bir çok sandık haberleri geldi gözlemcilerden ... Millet her şeye rağmen, partililerin kibirleri ve şımarıklıklarına rağmen oy verdi ama onlar  ganimet memnuniyetsizliğinden heder ettiler oyları. Sonuçtan etkilenecek olan millet onlar heybelerini bilmem kaç göbek torunlarına kadar doldurdukları için çok da etkilenmeyecekler. Ama vatandaş eksilen hizmetlerden ciddi sıkıntı yaşayacak. Bunun ilk emareleri de gözüktü twitlerde. Belediye şirketlerinin yaptıkları işleri durduruldu mesela. İmamoğlu'nun belediye çay ocağını yemekhane olarak gösterip ilçe belediyesindeki çaycısını getirtip ona söylettiği ‘çalışana musakka size antrkot’ videosu yalandan beslenen ve sahte oylarla başkan olan yapıya çok yakıştı. Kaftancıoğlu’nun buyurgan dili ise herkesi geçer. O mazbata buraya gelecek dediği için il seçim kurulu gecikmeli de olsa kendilerine vermiş. Bu tablo da kayıtlara geçsin hoş bundan sonra sık sık göreceğiz.  

Bir twetter kürt seçmenin CHP'den yana oy kullanmasını geçmişte de yapılan bir davranma biçimi olarak olumlaysan ve sevinen bir kişiye cevap yazmak gereği duydum: Geçmişteki mecburiyetlerini kolay unutmuş torunlar diye yazdım Dindar aile çocukları da anne babalarının mazisini unuttukları gibi ...  Ziya Çarsancaklı'nın hatıratını da kaynak olarak gösterdim. Çarsancak arazisinin ve ailelerinin alt-üst olma sürecini eminim onlar da bilmiyor veya    umursamıyor sonrakiler. Çok güzel bir kitap iki adet kalmış birini ben aldım. Keşke Elazığ Belediyesi bassa, şehir tarihi olarak da önemli bir kaynak …

Ara ara eşki sözlüğe de  bakmak lazım ayar merkezi nitekim. Nitekim kavruksusam 20.4.2019 09.01-09.30 arasında çok güzel bir diktatör güzellemesiyle yeni başkana yol haritası çiziyor rol biçiyor. Diktatör diktatör diye ektikleri nefret tohumlarını benimkisi iyidire çevirmişler daha yarım da olsa başladıkları anda. Gençler de halkların özgürlüğü, demokrasi falan hikayeleriyle oyalanır bir müddet. Millet ülke ne olur Allah bilir. Zor bir süreç başlıyor …

Seçim oy sayımı sürecinde bir çok twitim  taslağa gitti. Mevcudun stresi insanı epey zorluyor tabi buna rağmen yazdığım bir kaç twite dikkat çekenler de olmadı değil. Gençler farklı düşünüyormuş, gelen yeni kadrolar güzel işler yapacakmış. Göreceğiz çözüm süreci de böyle başlamıştı ulaşılan sonuç çukurlar oldu. Zaten HDP  sürekli kendini hatırlatıyor ... Bakalım hangi şirketleri verecekler.!

Aslında çok fazla video izlemiyorum ama bu gün bir çekimi açtım. Arabada giderken çekilen bir kayıttı ve dinlediği Orhan Gencebay müziğine dikkat çekiyordu. Ama ben izlerken yolu bir labirentte çıkış arayan fareye benzettim adeta nefessiz kaldım. Çok huzursuz bir yolda ilerlerken müzikten yardım almak bir çözüm tabi ama ben ortamın sıkıntısından müziği duymadım bile … arabesk de tarzım değil … Böyle bir yola maruz kalmadığım için de şükrettim. Ama bunu twetterda yazamadım. Kibir falan diye farklı formatta çekilmesini istemem.

Cami - çocuk ilişkisi de geçti twetterda. Yanılmıyorsam yabancı ülkede yaşayan bir aile evlerinin bir yerini cami olarak ayırıp namaz, cami cemaat deneyimlemesini öğretiyorlarmış çocuklarına. Burada olsa direkt camiye gidilebilir de kaç baba bunu iş ediniyor kendine ... Neyse bu twetten altına Arap Cami'nin bir kısmında oyuncaklı bir bölümü gösteren fotoğrafı atarak burada da böyle bir uygulama var diye yazdı birisi. Her cami twetine cevap yazmam farz gibi hemen ; çocuk mekan ilişkisi alt-üst oluyor bu yanlış bir uygulama diye yazdım. Tabi olan oldu. Bir kişi gençler deist olurken cami-mekan algısı da nedir bırakın  diye yazıldı. Tabi cevabım gecikmedi ama meseleye ayet ve hadisten cevap talebi gelince durdum. Bize hocalarımız her konuda ayet hadis talep edersek Kur'an bakkal Ahmet Ağa'nın veresiye defteri gibi olurdu demişlerdi onu hatırladım. Allah akıl diye bir nimet vermiş onu da kullanmayıp israf etmemek lazım ama bunu da yazmadım. Bu seferde Kur'an üzerinden twitler gelecekti gerek yok. Anlayan anladı, anlamayan talep eden bulsun. Başka cevaplar da geldi. Bir kişi cami hatıran olarak çocukken bir amcanın kulağımdan tutarak dışarı çıkarması diye yazmış. Su-i misal emsal olmaz. Çocuklar camiye gitsin ama anne babalarının yanında oyuncakları da ellerinde olsun diye cevap yazdım ona da. İnsan kendi sorumluluğundan kaçıp hep ötekine rol biçiyor. Zaten mesele de bu. Ben  kapıdan  girildiğinde mihrabını gördüğümüz camilerin bir bölümün oyuncaklarla doldurulmasına karşıyım. Caminin yanında altında uygun bir oda olur o başka ama ana mekanda çok absürt …

Günlüğü yazarken bir kanalda anne çocuk ilişkisine denk geldim. Henüz üç yaşında çocuk annesinden bir şey istiyor; onu sana vermem için üç neden söyle diyor anne. Mesele bu isteklerin meşruiyeti için düşünme ve eylem gerektiği çok erken yaşlardan itibaren verilmeli. Bizdeki çocuk algısı çok sorunlu sırf haz merkezli ve talep odaklı … Bu talep için çocuğun yapması gereken en ufak bir davranışı, katkıyı kimse önemsemiyor. Sonra da saçımı süpürge duygusallığı kaçınılmaz oluyor. Neyse bu konu çok uzar. Nihayetinde bir günlük burada keselim.

Nevin Meriç. 16 Nisan 2019 

20.4.2019 tarihinde yazıldı..

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.