SONBAHAR OKUMALARI
0
Yorum
2462

kez okundu..

SONBAHAR OKUMALARI

 

En güzel mevsim sonbahar. Ağırbaşlı, sakin, içe dönük bir mevsim. Okumanın mevsimi. Küçük, sıcak sohbetlerin mevsimi. Ne kış gibi eve kapatır insanı, ne yaz gibi oradan oraya savurur. Ne gezer dolaşırken terlere boğulursun, ne de oturur okurken bunalırsın. İşte böylesine güzeldir sonbahar. Çoğu insan için hüzün mevsimi iken benim içimi huzurla doldurur sonbahar. Bu sene de tadına doyulmadı sonbaharın. Bir defa uzun sürdü. Üstelik havalar tam da benim sevdiğim gibiydi: Serin ve kuru. En önemlisi ben tekrar yürüyebiliyordum (dışarıda uzun yürüyüşleri kastediyorum). Rüzgar eser, yapraklar düşerken uzun uzun yürümek ve vardığınız yerde demli çayların, okunacak kitapların hep hazır olduğunu bilmek ne güzel. Şükürler olsun. Okuduklarımızı paylaşmak da bu güzelliklerin şükrü yerine geçsin inşallah.

 

Önümde duran ilk kitapla başlayayım. Murat Gülsoy'un "Bu Kitabı Çalın" isimli öykü kitabı. Doğrusu daha fazlasını beklemiştim yazardan. Beni çok sarmadı. Ama öyküden (ve saf edebiyattan) hemen hiç anlamadığımı unutmayalım. Sadece ve tamamen kendi kişisel izlenimlerimi paylaşıyorum onlardan bahsederken. Demek istiyorum ki, eğer benim gibi sıradan bir okurun beğenisini de hedef edinmişlerse yazarlar (ki edinmeliler) o zaman bir değeri olur söylediklerimin.

 

Yine büyük umutlarla okunan iki öykü kitabı daha: Borges'in "Alçaklığın Evrensel Tarihi" ve "Kum Kitabı". Yaratıcı bir zeka, sınırsız hayal gücü, ölçülülüğü nedeniyle gerçekmiş gibi duran fantastik unsurlar. Büyülü gerçeklik akımının öncülerinden Borges'i daha da okumam lazım. Yalnız, sıkıntı şurada ki hikayelerde geçen yer ve şahıs isimleri, tarihi karakterler, mitolojik unsurlar, dünyanın o yöresi için anlamlı olabilecek pek çok bilgiye dair hiç bir zihinsel zemine sahip olmadığımdan hikaye bazen havada kalabiliyor. Yine de değer. Marquez'den "Yüz yıllık Yalnızlık"ı da aynı duygularla okumuştum.

 

Sonbaharın son edebiyat okuması Murathan Mungan'dan: "Bir Kutu Daha". Edebi türler içinde en sevdiğim türün 'deneme' olduğuna bir kez daha karar verdim. Ve gerçekten iyi yazıyor Mungan ne dersek diyelim. Henüz iki deneme okudum kitaptan. İkisi de çok iyi çalışılmış, kendini okutan, içi dolu denemeler. Bir iki fikir kırıntısı etrafında sözün döndürülüp dolaştırıldığı türden gurultular yerine hem örgüsü sağlam hem de rahat, zevkli denemeler okumaktan hoşlanıyorsanız benim gibi, Mungan'ın denemeleri tam size göre.

 

Sonbahar'ın gelmesi demek vaazlar dışındaki ders guruplarının da başlaması demek benim için. Verilen dersler, alınan dersler, bunların her biri yeni okumalar demektir. Bunlardan bir-ikisini paylaşayım sizinle. Önce Esma-i Hüsna derslerimiz için bugünlerde okuduğum iki yeni kitaptan bahsedelim. Birincisi Ali Kemal Kastan'ın "Kur'an'da İnsan Yönetimi" isimli kitabı. Birkaç yönden yeni bir kitap bence. Birincisi dini bir bakış açısıyla yazılmış bir işletme kitabı olması. İkincisi ve beni daha çok ilgilendiren yönüyse insanları yönetme bilimi demek olan işletme biliminin verilerini Allah'ın isimleri perspektifinden yeni bir bakışla anlatması. İlginç ve önemli bir kitap görebildiğim kadarıyla. Bu vadide yeni okuduğum bir diğer kitapsa Nevzat Tarhan'ın "Güzel İnsan Modeli" kitabı. Çok yazanların pek çoğu gibi hoca da zaman zaman tekrara düşse de bu kitabı "insan-ı kamil" anlayışının modern versiyonu olarak değerlendirebiliriz diye düşünüyorum.

 

Dersler başladı dedik ya. Başlayan derslerimden biri de "Eşzamanlı Tarih" dersi. Bir öğrenci olmaktan en çok zevk aldığım derslerden biri. Bu üçüncü senemiz ve şimdilerde 1500-1800 aralığında Avrupa tarihine gelmek üzereyiz (benim en çok merak ettiğim dönem ve yer). Kendimce bir hazırlık olarak Colin Mc Evedy'nin "Modern Çağ Tarih Atlası"nı okuyorum. "1483' ten 1815' e Avrupa" alt başlığını taşıyan kitap hızlı bir bakış atmaya yaradığı için de tam bana göre.

Herkesin, sonbaharın son günlerini son dakikasına kadar zevkle yaşamasını diliyorum. 14.12.2011 Fatma Bayram

 

 

14.12.2011 tarihinde yazıldı..
Fatma BAYRAM

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.