ŞEHRİN GİZLİ ÖZNESİ
0
Yorum
1732

kez okundu..

                  ŞEHRİN GİZLİ ÖZNESİ Yıldız Ramazanoğlu-

                      kapı yayınları Temmuz 2014

     Günümüzün önemli yazarlarından olan Yıldız Ramazanoğlu'nun yeni kitabı Şehrin Gizli Öznesi. Her yazısında okuyucuyu şaşırtmayı başaran Ramazanoğlu bu kitapta da aynı yöntemi denemiş. Şehirleri ben'in halleri üzerinden değerlendirmiş. Bir vesiyle bulunduğu şehirleri nasıl, hangi saiklerle anlamlandırabilirim'i yazmış. Dolayısıyla Halep; içimizdeki ateş olarak tasnif edilirken, Şiraz komşu olmuş. Ve devamında da ülkeiçi özne olurken, Belfast, Kurtuba ayna olmuş.

    Kitabı elinize aldığınızda ilk defa bu tasnif sizi şaşırtıyor ve şehrin ben/in durumları olma hallerini belirleyen gerekçeleri merak ediyorsunuz. Yakın zamanda ortadoğu, İran ve Avrupa'ya yapılan seyehatlar -ki hepsi de davet üzeri yapılmış- mekan, konum, insan faktörü üzerinden aktarılıyor. Şehirleri bugün yaşananlarla birlikte değerlendirdiğimiz de ise bir çok mekan ve anlamın kaybolmasına dair acı ve ızdırabı da yaşıyorsunuz. Şam Müftüsünün kardeşlerim hitabıyla başlayan konuşması bugün için yakın tarihten akan ırmağın yatağının değiştirildiğini de açık ediyor. Halep ise yönü İstanbul, çarşısı, camileri ile İstanbul'u andıran yapısı ve olağanüstü güzel yeni retore edilen kalesiyle satırlara kaydedilirken bugün ki harabe halini görünce o günlerde tabi ki bunun düşünülmeyeceği zihinlere takılıyor...

   Ve yurtiçinden, dışından bir çok şehir. Belfast da artık Ramazanoğlu'nun satırlarından bize yakınlaşıyor ve bugün İsraili muhalif tavrıyla da Ayna tasnifinin ne kadar da yakıştığını anlatıyor. Ramazanoğlu'nun düşünsel ve duyuşsal derinliği de satırlarda kendini belli ediyor. 

       Bazen bir deneme gibi olmuş dediğim durumlar da oldu doğrusu. Başlarda okurken biraz zorlandım. Küt küt biten cümleler, henüz satırın akışına alışmışken insanı duvara toslatıyor gibi geldi. Sonrasında ise kitap açıldı, cümleler akmaya başladı; kolayca okutan bir o kadar da derin anlamlarıyla insanı kendine bağlayan bir hal aldı.

       Diyarbakır, Bursa, Bitlis ve daha yurtiçinden bir çok şehir Ramazanoğlu'nun kalemiyle yeniden kayda geçti; tarihi ve doğal güzellikleri yanında belki de hiç bir şehir tarihi yazılarında bulamayacağımız insan unsuru ve aksiyoner halleriyle. Bir anlamda şehrin gizli özneleri satırlar üzerinde aşikar oldu. bu özelliği ile de türleri arasında özel bir konumda olmayı hak ediyor diyebiliriz. Ramazanoğlu'nu çalışmalarından dolayı tebrik ederiz. Nevin Meriç 29.7.2014 -

31.7.2014 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.