SALAH BİRSEL OKUMALARI
0
Yorum
1923

kez okundu..

12.2.2011 itibariyle…
İnanç Psikolojisi, Nevzat Tarhan: beynin işleyiş biçimi, kuantum fiziği ve psikolojik gereklilik açısından inanma konusunun ele alındığı bir kitap. özellikle son bilimsel gelişmeler dikkate alınarak yazıldığı için okunmaya değer. kitabın düzeninde genel bir karmaşa hissediliyor. ama sanırım çok sık kitap çıkaran yazarların genel özelliği bu. her detayla hocanın kendisinin ilgilenmediği aşikar. yine de bahsettiği konular benim için yeni olduğundan okuduğuma kesinlikle değdi.

Yazarın Kitabı, Feridun Andaç: yazma ve yazar olma süreci hep ilgimi çekmiştir. bu kitapta da yazar 51 yazara nasıl yazar olduklarını sormuş. verilen cevapların kimi kısa kimi uzun. kimi baştan savma kimi özenli ama hepsi dikkate değer. sadece belli bir kesimin yazarları seçilmiş olsa da önemli olan yazma becerisi üzerine fikirden ziyade teknik sayılabilecek cevaplar olduğu için benim açımdan kısmen öğretici, kısmen tanıtıcı (bazı isimleri ilk kez duydum ve hiç olmazsa bir-iki kitabını okumaya karar verdim) büyük ölçüde de yazmaya teşvik edici oldu. demek ki iyi etmişim bu kitabı okumakla.

Suskunlar, İhsan Oktay Anar: yazarın daha önce iki kitabını (puslu kıtalar atlası ve amat) zevkle okumuş birini de okumak isteyip daha ilk sayfalarda sıkılmıştım (efrasiyabın hikayeleri). (okumayı seven ve okurken sıkılması nadirattan olan birisi olarak bu sıkılmayı hep hayra yorar ve anında bırakırım o kitabı.) fakat suskunlar beni öylesine sardı ki şunu çizmem lazım, bunu not almam lazım diye diye hiç birini yapamadan hızla okudum kitabı. şimdi aradan 1-2 ay geçmişken tekrar okuyorum ve ilkinde yapamadıklarımı yapıyorum. bir hikaye anlatırken kültürel, sosyal, tarihi, psikolojik vs vs konularda nasıl detaylı çalışmak gerektiğini, kurgu iyiyse bu detaylı bilgilerin nasıl hiç sıkmadan verilebileceğini çok iyi gösteriyor anar. allah sağlıklı uzun ömür versin de daha çooook hikayelerini okuyalım dilerim.

Füsusu’l hikem, İbn-i Arabi, Ekrem Demirli: bu eseri bir kaç kez okumaya yeltendim. her seferinde ilahiyatçı havsalamın kabul etmemesi yani doku uyuşmazlığı nedeniyle kapatıp kaldırdım. avni konuk'un şerhinden okuyayım dedim, o da olmadı. malumunuz esma-i hüsne dersleri yapıyorum bir kaç senedir. füsus okumadan bunu yapmak ciddi bir eksiklikti. sağolsun ekrem demirli'nin hazırladığı bu eser onun zengin dipnotlarındaki yatıştırıcı ve hazmı kolaylaştırıcı etkyle ibn arabi ile aramı düzeltecek sanırım. bu tek ciltlik çalışmayı ilgililere şiddeetle tavsiye ederim.

Evliya Tezkireleri, Feridüddin Attar: hep duyduğum ama hiç bakmadığım bu eseri de ibn arabi'yi en çok etkilemiş kişi olması nedeniyle okumayı istedim. yeni başladım, o yüzden yorum yok.

bütün kitap dostu arkadaşlardan okudukları, okuyup sevdikleri, okumayp da okunması gerektiğine inandıkları kitapları duymak isterim. herkese sevgiler

SALAH BİRSEL OKUMALARI- Fatma Bayram

 

26.4.2011 tarihinde yazıldı..
Fatma BAYRAM

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.