RÜYA KÖRÜ
0
Yorum
1945

kez okundu..

 

 

 

RÜYA KÖRÜ
 
Gürsel Korat
 
Rüyalarında hep gelecegi gören Stefanos'la tüm rüyaları gecmise dair olan Andronikos'un öyküsü. Rüyalarında olduğu gibi gercek yaşamlarında da birbirine zıt iki karakter. Biri ice dönük ve silik; digeri coşkulu ve karizmatik. Biri askının pesinde koşuyor ömür boyu; digeri iktidarın.
 
Ne gelecegi ne de gecmisi bilmenin, eğer kader yazmamışsa bir avantaj olamayacağını gösteren bir hikaye. Doğru yerde doğru şey için kullanılamayan her yetenek gibi.
 
Yetenekliyseniz, doğa üstü kabiliyetleriniz varsa ama bunların sunumunu doğru yapamamissaniz sadece sizi aptal, sakar, uğursuz göstermeye yarayabileceklerini anlatan bir hikaye. " Gördüğü ve işittiği seyleri gösteremediği için 'ruhunda doğuştan yalancilik oldugu'na dair olumsuz yargılara büyümüştü. Bildigi seylerin olmadığına ikna edilmek çıldırtici olsa da, Stefanos'la zamanla durumu kavrayıp sustu. 'Bakin o aptal halleri gecti, akillandi' dediklerinde, aslında yalnızca susmayı öğrenmişti." size de tanıdık geldi mi bu hal? Olağanüstü bir beceriniz olmasa da, mesela genel kanının dısında kanaatleriniz oldugunda genele benzetilmek için ne denli üstünüze gelindiği ve sonuçta fikriniz değişmediği halde sadece yorulduğunuz için sustuğunuz zamanlarda, genelin yaşadığı zafer duygusu ile içten ice dalga gectiniz mı hiç? Stefanos geçemedi. Çünkü çok uzun bir süre cogunlugun haklı olduguna inanmıştı. Yani acıklı bir öykü bu.
 
İnsanlar onunla ancak bir salakla konuşulacak sekilde tane tane konuştuklarında o bunu kendisinin salakligina ve beceriksizliğine yordu. Ona verilen olağanüstü yetenek onu herkes nazarında bir aptala dönüştürmüştü sadece. Bu yeteneğin farkına varan birkaç kisi ise ona saygı duymak ve onurunu iade etmek yerine onu kullanmayı tercih ettiler.
 
İyisi mı siz hikayenin tamamını okuyun.
 
Mutlaka okunmalı, demiyorum. Uzun süre ilmi eserler okumaktan yorulan canınız, bir roman okusam dediğinde okunabilir, diyorum. Tarihin, siyasetin, entrikanın, insan ruhunun dehlizlerinin, askın, rüyaların iç ice geçtiği bu roman sizi okuduğunuza pişman etmeyecek bir kitap. Fatma Bayram 25.10.2011

 

 

 

 

 

25.10.2011 tarihinde yazıldı..
Fatma BAYRAM

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.