Rüya Bilgi Verisi Olur mu?.
0
Yorum
1766

kez okundu..

Rüya Bilgi Verisi Olur mu?.

Rüyamda yediğim faizler isteniyordu.
Nereye yatırayım?

 

İnsan hayatı anlama ve anlamlandırmada bir çok bilgi kaynağından yararlanır. Bilginin hakikatle ilişkisi, kaynağı ve tabi oturduğu zemin ile birlikte değerlendirilir. Bilgi kaynağı olarak akıl, vahiy ve beş duyu baz alınmıştır. Bunun dışında yer alan bilgilenme prosesleri kıyas üzerinden değerlendirilir. Rüya, ilham, yakaza hallerini bu çerçevede değerlendirmek gerekir. İnsanın beslendiği kaynaklar, içinde yer aldığı dünya ve kendisine olan yakınlık çerçevesinde bir değerlendirme söz konusudur. Buna miraç hadisesine istihza ile yaklaşan müşriklere karşı Hz. Ebubekrin ‘bunu o söylemişse doğrudur’ sözü ve yaklaşımı güzel bir örnektir. Hz. Ebubekir, Hz. Peygamberin içinde yer aldığı dünyayı bilme ve kendisiyle ilişkisini değerlendirerek doğru sonuca varmıştır diyebiliriz.

Bize oldukça fazla rüya soruları gelmektedir. Yukarıdaki bilgilere göre bir değerlendirme yaparsak telefonla verdiğimiz hizmet te karşımızdaki kişileri tanımamız mümkün değildir. Rüyasını anlatıp; ‘söyle bakalım hoca hanım bizim damat hayırlı mı hayırsız mı’ diye soran kişiye verilecek sağlıklı bir cevap pek de mümkün değildir. Çünkü, ne kadın, ne kızı, ne damat, ne de soru sorulan şahıs bilgilenme süreçlerinden haberdar ne de birbirlerini tanıyorlardır. Bir başka ifadeyle dört bilinmeyenden çıkartılması istenen doğru/hayır hali istenmektedir bir telefonla!.

Buna rağmen kendini en iyi tanıyan insandır. Yaptığı veya yapmadığını da en iyi bilen insandır. Bireysel sorumluluğunu kabullenip sonuçlara razı olması gerekir. Burada yukarıda ki soruya benzer bir başka soruyu hatırladım: üç, dört tane adak yapıp, yerine getirmeyen bir adamı. Kişiye bu adakları yaptınız mı diye sorduğumda, evet yaptım, yerine getirdiniz mi dediğimde de hayır demişti. O zaman rüya olmasa da yerine getirmeniz gerekir dediğimde ise ‘ama bu rüya, onunla amel edilmez’ demişti. Hem adak yap ama yerine getirme ve bu tehlikeli gidişat rüya olarak da hatırlatılsın, ama sen yine gerçeği kamufle et. İnsanın gafilliğinin en üst noktası bu olsa gerek…

Bilgi verisi olarak görülen rüyalar hem az hem de çok az kişiye nasip olur. Bu anlamda özel bir nimet olarak da değerlendirilmelidir. Rüyada görülen çocuk isimlerini de bu şekilde değerlendirebiliriz. Tabi rüyanın rahmani mi şeytani mi olduğu sorusu çok önemlidir. Bu da rüyanın içeriğinden çıkartılabilir.

Yukarıda ki soruda geçen faiz ise bu ve benzeri soruların devamı niteliğindedir. Nitekim soru sahibine; faiz yeyip yemediği sorulduğunda, evet demiştir. O zaman paranın bu faizden temizlenmesi gerekir. Bunun nasıl olacağı ise ana paraya işleyen faiz miktarları üzerinden hesap edilir. Faiz gecenizi gündüzünüze katarak gerçekleştirdiğiniz kazancınıza giren kul hakkı, başkalarının hakkıdır. Bundan kazancınızı temizlemeniz hem sağlıklı bir dünya ve ahiret hayatı hem de güzel rüyalar görmenin şartıdır.

 
Nevin MERİÇ / / 2011-10-02
10.10.2011 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.