Ramazanın ilk günü ve ilk cuması
0
Yorum
1680

kez okundu..

 

Ramazanın ilk günü ve ilk cuması
Nuriosmaniye de böyle geçti.
Ramazan 2012 bugün başladı. Hem Cuma hem oruç , nurun ala nur misali başladık Ramazana. Dualar, necatlar sıcaklardan korkuyorduk ki hava iyi gidiyor, rüzgar olunca sıcaklık insanı rahatsız etmiyor. Mesainin ilk saatlerinden itibaren telefonlar kuyrukta ramazan moduna kodlandık. Diyanetin yeni uygulaması üzerine haftasonu da buradayız. Allahtan Ramazan otuzgün.
         Cuma saati geldiğinde de namaz için düştük yollara. Artık yollar gittikçe kısaldı bizim diğer yanımıza cami geldi. Ayşegülle cami için farklı giriş mahallerini ararken yolumuz kütüphaneye düştü. Kısa bir ziyaret yaptık. Antika bina gibi, bu haliyle ziyaret edilmeli. Zaten işlevsel değil talepler Süleymaniye’ye yönlendiriliyor. Dolayısıyla sadece görmek belki de teşehhüd miktarı oturmak için bulunulabilir. Yanında da türbede şehzade mezarları var. Mezartaşları ve sandukaları bir çok şey akla getiriyor …
         Bizim istikametimiz cami olduğundan hemen yönümüzü oraya çeviriyoruz. Cami cemaatine hazırlanmış, açık mavi taban halılar Nuriosmaniye’ye çok yakışmış: mekanı aydınlık yaptığı gibi insana da huzur veriyor. Hemen kutucuğumuza giriyoruz. Biraz Kuran okumak istiyorum. Sıcaklardan dolayı tramvayla geleli beri yolda Kuran okuyamıyorum. İnşallah ramazanda bitiririm. Hoca vaaza başlamış. Oruçtan, kul hk … aklına gelen her şeyden bahsediyor. Biz ise hatmimize yoğunlaştık.
         Beklenenin aksine camide bir rahatlık var. Geçenlerde öğle namazında bile tıklım tıklımdı. Bunu anlamakta zorlanıyorum. İnsanlar ramazanı İstanbul dışında geçirmeye mi kodlandılar. Ezana kadar yerli yabancı birkaç kişi daha geliyor kutucuğa … rahat rahat bir saf olduk halimden.  Hutbe selam ile alakalı. DİB dergi kapağı manşet oldu. Çok güzel bir dizayn bütün dillerde selam kelimesini kompoze etmişler ama Kürtçeyi unutmuşlar. Geçenlerde yapılan Cuma hutbeleriyle ilgili sunumu hatırladım. Ne kadar uzaktan, masa başından yazılmış bir metin. O kadar uğraşılacağına altı ay cami cami tecrübe etseydi eminim farklı bir yazınla karşılaşırdık.
Namazda oruç ayetleri okundu ama mikrofonu çok açmışlar insanın beyni zonkluyor. Bu kadar yüksek bir ses sağlığa da zararlı. Dış mekana duyurmak için olabilir mi iç ve dış avluda da cemaat var. Neyse Allah’tan iki rekat. Namaz bitti sünnetin sakinliğine tekrar döndük. Ramazanın ilk günü ve ilk cuması Nuriosmaniye de böyle geçti. Nevin Meriç 20.7.2012
20.7.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.