Ramazan, oruç, Cuma iç içe geçen ibadet
0
Yorum
1606

kez okundu..

 

Ramazan, oruç, Cuma iç içe geçen ibadet…
Yine bir Ağustos ramazanlarının ilk cumasını  ihya edeceğiz.  İzin dönüşü olduğundan Cuma  kılmayı özlemişim. Bir kavuşma anının heyecanıyla Nuray  ile yola revan olduk. Her zaman ki güzergahımızdan camiye girdik. İlk görünen farklılık sanki turistler gitmiş. Daha çok yerli cemaat gözüküyor. Ramazan herkesi evine, memleketine yöneltti demek.
Cami yavaş yavaş dolmaya başlıyor. Biz  üst orta bölümde kendimize yer bulduk. Bütün cami bakış açımızın içinde güzel bir yer oldu. Her zaman bunu yakalayamıyoruz. Camide vaazın olmaması şaşırtıcı. Bir hoca Kuran okuyor birkaç kişide takip ediyor, şaşırdığında müdahale ediyorlar. Namaza yakın imam efendi geldi. Düşündüğüm gibi iletişim eksikliği olmuş ve bugün vaaz verecek hocaya bu bilgi gitmemiş. Yani aylar öncesinden Ramazan programları, konuları, hocaları alakalı bir dizi çalışma yapılıyor ama halkalardan biri işini yapmayı unutursa sistem işlemiyor. Neyse Kur’an dinledik. Hocanın kısa bir vaaz girişinden sonra ezan okundu.
Bu arada cami tıklım tıklım doldu. Daha çok da erkekler. Kadınlar yeri  diğer aylara nazaran daha sakin. Yerli  kadınlarımızın Cuma pratiği bu kadar demek ki. Yaz cumalarının en sevimli yanı, camide dikkat edilir derecede genç nüfusun olması. Yaz tatilini  bu şekilde  değerlendirmek çok hoş bir şey. Camiler de bu şekilde şenleniyor, neşeleniyor  sanki. Bugün  de böyle bir cemaat neşesi var Sultanahmet’te.
Sünneti kıldık sırada hutbe. Yine vaaz mı hutbe mi olduğu ayırt edilemeyen bir hutbe dinledik. Doğrusu bundan hocaların vebal altında olduklarını düşünüyorum. Allah selamet versin. Bari  bu sıcaklarda biraz cemaate  merhamet  etseler.  Namaz  sonunda  arkadaşım da aynı konuya dikkat çekti. Halbuki konuşmamıştım. Akla giden yol bir demişler. Neyse oruçlu oruçlu bu kadar söylenme yeter...
Namazda oruç ayetleri okunuyor. Oruçla eğitilmek, ama asgari olarak. Bu eğitimin asgarisi buysa azamisini … merhamet ya Rabbi … Gerçi ramazan atmosferi ortalığı kapladı. Orucu açlık diye tanımlayanlara hayret ediyorum. Sadece açlık mı. Bunun cevabı  fetva  sorularında çok belirgin. Her şey niyetten sonra başlıyor, hayat ta, bir de içine orucu dahil ettiğinizde müthiş enstantaneler çıkıyor.
Oruç  kendi  sınırlarına yolculuk, yeni keşifler, kendini tanıma ve tabi iftar ile başarma ve kutlama giriyor devreye. Bir de bu kutlamaya büyük halkayı dahil ettiniz mi bu gücün karşısında kimse duramaz oluyor.  Afrika’da milyonları  açlığa  mahkum edenlere rağmen. İnşaallah Allah nasip eder de kabul olan, şefaat eden oruçlar tutarız. Kaldı ki Allah aç duracaksınız demişse  kula itiraz, mırıldan ma  düşer mi … İnsanımız şaşkın, şimdi de ‘günah işleme özgürlüğü’ diye bir şey tutturmuş. İbadet üzere yaratılan insanın bilinçli bir günah işleme talebi, tavrı olması mümkün mü! ancak gafletle  mümkün olur.  Çünkü insan ‘kendini  bilen  Rabbini bilir’ fehvasına ulaşılsa, ‘günah işleme özgürlüğü’ düşüncesi  bile  bu kulun yüzünü kızartır… bugün bir soruya ‘caiz değil’ dediğimizde ‘caiz değil demek günahtır’ anlamına gelmez, niye yanlış söylüyorsunuz diye karşılık aldık. Böyle işte çözümleyici aklın  müthiş atraksiyonları … Müslümanın günah işleme özgürlüğü de biraz buna benziyor sanki. Bakalım ilginç zamanlardayız vesselam.  Farklı kavram ve kelimelerle dini alanı yeniden düzenliyoruz.  Action  her zaman iyidir. Beyni, kalbi ve bilinci diri tutar.
Ramazan, oruç, Cuma iç içe geçen ibadet ve cemaat bu cumanın mükafatıydı. Akşam arkadaşlarla iftar yapacağız. Bu da bizim ramazan klasiğimiz oldu. İftar ve küçük ayasofya'da teravih namazı. Gerçi jet imamı kıraatıyla namazı  mahvediyor ama mekan müthiş. Ayasofya'dan daha önce yapılan bir mekanda bizans döneminin müminlerinin de yer aldığı  halkaya dahil olmak müthiş bir duygu.  Bizde mekana dayanamadığımız için bu işkenceye razı olup bir kaç ramazandır küçük ayasofyada teravih kılıyoruz. 5.8.2011
 
5.8.2011 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.