NURİOSMANİYE'DE GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR
0
Yorum
1819

kez okundu..

 

NURİOSMANİYE'DE GÜZEL ŞEYLER DE OLUYOR
         Ramazan, Bayram telaşı ve enerjisinden sonra artık senenin rutin cumalarına gelmiş bulunuyoruz. Gerçi 190 hattı her günü Pazartesi moduna getirdi ve dolayısıyla bizim telefon trafiğinde herhangi bir azalma olmadı. Sadece ağzımız açıldı gündelik hayata su ve çay eklendi. Pek de fena olmadı hani. Neyse haftanın son mesai gününde Cuma namazına gideceğiz.
         Vakit gelince düştük Nuriosmaniye yollarına. Artık aynı bahçeyi kullandığımızdan yol yerine avluda ki mekanlar değişiyor. Birinden çıkıp diğerine giriyoruz. Bugünleri de gördük elhamdülillah. Bu sıcaklar Sultanahmet’e nasıl gitmişim diye düşünüyorum.
         Restorasyon uzun sürdü ama Nuriosmaniye camine yaradı. Bir güzelleşti ki sormayın. Bütün zemini kaplayan ve fakat şeritlerle kesilmeyen mavi halısı camiye ayrı bir estetik ve derinlik katıyor. Bu anlamda cami halılarının yeni bir dizayna yönelmesi gerektiği anlaşılıyor. İnsanı saf halinde hizaya sokan halılar artık çok banel kalıyor. Eski Osmanlı camilerinin rengarenk desen ve çeşitliliğini oluşturan karmaşa da olmayınca bütün zemini yekpare kuşatan halı imajı çok güzel bir uygulama olarak gözüküyor. Uçuk mavi rengindeki halı cami mekan ilişkisinde huzur ve dinginlikle birleşerek kişiyi daha kapıdan girer girmez kuşatıyor ve kendi atmosferine dahil ediyor. Bunların üstüne yaz günlerinin sıcaklığı da eklendiğinde güzel bir dinlenme mekanı olarak da düşünülebilir. Kapalı Çarşı ve Mahmutpaşa’nın hemen bitiminde olması çok sayıda alışveriş yapan cemaat profilini karşımıza çıkarıyor. Bu anlamda camiye elini kolunu sallayarak gelen oldukça az. Özellikle kadın cemaat oldukça fazla sayıda paketleri olanlar ve turistler dikkatleri çekiyor.
         Nitekim bu Cumada da benzer görüntüler içinde camiye vasıl olduk. Bu dönemde cami iki imamlı oldu ve bugün yeni imamın sırası demek ki. Vaaz hayır ve hasenat ile alakalı. Ramazanın zekat, fitre, fidye mali ibadet konseptinin akabinde ‘hayır’ üzere bir vaazın yanlış anlaşılabileceğini düşünen imam hayrın açılımını yapıyor. Sadece mali ibadet açısından düşünülmemesi gerektiği ve insanın ilişki ve iletişimde bulunduğu canlı veya eşyayla girdiği doğru ve sağlıklı duruşun hayrın içinde olduğunu söyledi. Nitekim güler yüzden, canlı olduğu için zikrettiği kabul edilerek topraktan koparılmayan çiçek ve kurban edilirken gözleri bağlanan hayvan, mekanı ve eşyayı düzgün kullanma … vs hayrın kapsama alanı içindedir diye de ekledi. Bir de Ramazan mali ibadetlerinin farz/zorunlu olduğu ve dolayısıyla bununla yetinilmemesi gerektiğini, sadakalarla senenin diğer ay ve günlerini değerlendirmenin de önemini anlattı. Hem sunum hem de içerik olarak güzel bir vaazdı. Başı sonu olan düzgün, kaba ve itici kelimelerden uzak cümleler camideki cemaatin hem bilgilenmesine hem de kıyas yapmasına fırsat verdi.
         Nuriosmaniye iki minareli orta büyüklükte bir cami. Ama dış mekan ve balkonları da kullanıma açık olarak düşündüğünüzde oldukça geniş bir alana sahip. Nitekim yaz mevsiminde erkek cemaat dış alanları daha çok tercih ediyor. Bugün caminin ana gövdesinde en az iki üç saf boşluk olması biraz da bunlar olsa gerek.  Ayrıca iki balkonda tam dolmuyor, ön uçlarda birkaç sıra erkek cemaat görülüyor. Kadınlar yeri ise 25 – 30 kişilik bir alan. Daha fazla talebi girişde güvenlik önlüyor. Bu Cuma oldukça sıkışık vaziyette boğulacakmış gibi namaz kıldık. Nitekim farza başlarken o tarafta oturan hanımlar hava gelsin diye asma kapıyı açmak zorunda kaldılar. Bu sıkışıklıkta öndeki boş safların cazibesi namazda bizi epey meşgul etti. Oysa namazın kıraatı da güzeldi ve insanı mest eden yönü vardı. Bu durumda cami ilgilileri ‘kadınlar Cuma kılmaz cemaat olmaz’ modundan çıkıp Sultanahmet, Süleymaniye gibi üst yan balkonlardan birini kadın cemaate ayırmalılar diye düşünüyorum. Böylece dışarıda kalan kadın cemaat de camiye gelir ve rahat rahat Cuma kılarlar. Kadınların yanında çocuklarının da olduğu düşünülmeli. Nitekim bu Cuma boy boy dört çocuğuyla mekana giren Müslüman turist oldukça zor ve sıkışık bir vaziyette namaz kılmak zorunda kaldı. İstanbul’un en çok turist çeken bölümünde olan caminin cemaat profilinde turistler de oldukça fazla. Bu durumu kadınlar yeri açısından değerlendirirsek neredeyse yarıdan birkaç eksik sayıda diyebilirim. Bu anlamda da cami kadınlar yerinin genişletilmesi gerekmekte.
Evet Nuriosmaniye caminde güzel şeyler de olmaya başladı. Bir de en kısa zamanda daha geniş mekanda kadına yakışır vaziyette namaz kılma imkanı da sağlanırsa başka sorunumuz kalmayacak gibi.
24.8.2012 Nevin Meriç
25.8.2012 tarihinde yazıldı..
Nimet YILMAZ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.