NEYSE Kİ GÜZEL CUMA NAMAZI VE TABİ YAZILARINA DA KAVUŞTUK
0
Yorum
1642

kez okundu..

 

NEYSE Kİ GÜZEL CUMA NAMAZI
VE TABİ  YAZILARINA DA KAVUŞTUK
31.8.2012
Ağustos ayının son cumasını kılacağız birazdan. Sonra da biraz dinlenmeye çekeceğim kendimi tabi ki kütüphanede. Dolayısıyla cumalara da bir süre ara vermek zorunda kalacağım.
Bu cuma Frankfurt İlahiyat okuyan iki kızcağız geldi. Hocaları ödev vermiş: Türkiye'de dini mekanlar ve halkın dini davranışlarına dair. Müftülükten yardım istediklerinden biz de devreye girdik. Her zaman daha fazla ve farklı şeyler mi istiyorum anlamadım. Şimdiye kadar ne yaptıklarını sorduğumda turist gibi camileri dolaşıp gözlem yaptıklarını ve mimarisini öğrendiklerini söylediler. Mimari yapıya bir çok yerden ulaşılabilir, halkın dini tutumları ve cami ilişkisi ise vakit namazlarıyla ilgilidir diye düşünüyorum. Vakit dışında edinilecek bilgi, araştırmadan çok günlüğe girer. Neyse çocukları fazla korkutmadan bir şeyler söyleyip cumaya davet ettim. Onlar için iyi bir fırsat olacak diye de ekleyerek. Hem vaaz hem namaz hem hutbe hem de cemaati kadın/erkek bir arada gözlemleme imkanı bulacaklar. Onlar için çok güzel bir fırsat. Ama tam anlatamamışım ki bu fırsatı kaçırdılar Bunda ‘kadın cuma kılmaz’ algısının da etkisi olduğu bir gerçek. Ne de olsa Türk orijinliler. Artık benim yazdıklarımla yetinmek zorundalar diyor güne dair izlenimlerime başlıyorum.
Öncelikle Nuriosmaniye Cami kadınlar yeri çok kalabalık oluyor. Buna kesin çözüm gerekiyor. Bugün de benzer durumları yaşadık. Turistlere de kötü örnek oluyoruz. Belki buradan konuya girersek daha çabuk hallolur. Ne de olsa kendimizden çok diğerleri/Batı üzerinden birey ve toplum inşasına önem veren bir milletiz. Bakalım bu yaklaşım tutacak mı. Vaaz öncesi Kuran ziyafeti. Kurs öğrencilerinin tatbikat cami olması cemaate sürekli güzel Kuran dinleme imkanı sağlıyor ama biz geldik vaaz başladı. Bu cuma da yeni imam efendi kürsüde. Konu güzel ahlak için gıybetten zandan kaçınma ile alakalı. Ayet, hadis ve hatıralar üzerinden bir vaaz inşa etti. Dinlenebilen ve başı sonu belli cümlelerden oluşan bir vaaz. Bunu özellikle söylüyorum çünkü daha önce böyle bir örnekten mahrumduk.
Okunan ezanla birlikte sünneti kılmaya başladık. Turistler yine şaşkın beklemedeler. Dört çocuklu bir turist ailede var. Sıkışık mekanda o çocuklara nasıl ye buldu inanılir gibi değil. Biri yanında biri sağ önünde diğeri sol önünde bir safa yerleşiverdiler. Hepside namaz kıldı. Bizim çocuklar gibi camiyi futbol sahası olarak kullanmadılar. Maşaallah çok güzel bir alışkanlık zamanla bizde de yerleşeceğini ummak istiyorum. Henüz camiye yeni girildi. Kısa bir süre sonrada namaza başlar çocuklar inşaallah.
Sünnetti kıldık bide baktım saftaki bir sonraki hanım yanımdaki turiste; ‘ dirseklerini açarak secdeye gittiğini halbuki dizlerinin hizasında olması gerektiğini söylüyor’; işaret diliyle tabi. Turiste ona yaptığının doğru olduğunu anlatıyor; kendi diliyle tabi. Bir anlatım böyle geçti kimse başarılı olamadı tabi… Türk olan ısrara devam edince artık devreye girmem gerekti. Yoksa
bir gürültüdür gidecek. Mezhep farklılığı olduğunu turistin yaptığının doğru olduğunu söyledim. Allah'tan uzatmadı da problem halloldu. Yani insan karşısındaki yabancı olduğunda bari susar ama bizde o fehmetme henüz gelişmemiş. Hasılı bu Cuma kadınlar yerinden haberler böyle. Erkekler de her zamanki gibi bir kısmı ana mekanda arkadan iki, üç saf boş bırakarak, sağ ve sol balkonlarda yine arkadan oldukça fazla saf boş bırakarak ve avluda açık havada namaz kılmanın keyfine vardırlar sanırım.
Cumaya gelince namazı da vaaz veren imam efendi kıldırdı. Konu yine zan ve gıybet. E o kadar vaazdan sonra tekrar zan dinlemek hoş olmayacağı için hutbe kısa kesiliyor. İyi de oluyor. İş yerlerinin göbeğinde cemaatin hemen hemen hepsinin esnaf ve alışveriş için burada olduğu düşünülürse kafi miktarda ve sürede kıldırılan bir cuma namazı oldu. Artık hutbeleri imamlar kendileri seçiyor. Dolayısıyla imama göre değişen hutbe konusu ve konsepti söz konusu. Nitekim cumadan sonra hemen hutbe twetleri atılmaya başladı. Kimi hutbenin yetersizliğinden kimi de imam efendinin nas felak surelerini suya okuyun demesinden gıcık kapmış namazı terketmiş. İnsan cumasını imama feda eder mi. Ne kadar yanlış. Bizde cuma kıldığımız camide hutbe de vaaz da güzeldi diye cevap verdik. Neyse güzel şeyleri yazıyorum diye ben de memnunum elhamdülillah.
2.9,2012 Nevin Meriç
3.9.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.