Namazda Fil Sûresi Niçin Okunur?
2
Yorum
1867

kez okundu..

 

 
Namazda niçin Fil Sûresi okunuyor? Hz. Peygamber doğmadan önce vuku bulmuş bir olayın namazda okunmasını bir türlü anlayamayanlar olabilir ama insanlığın hikâyesi namazla hatırlanır.
 
Allah’a kulluk bilinci çerçevesinde yaptığımız ibadetler insan hayatında önemli bir yer tutar. Her ibadetin kendine özgü farklı yönleri vardır. Bu farklılıklar da insanı birçok açıdan eğitir. Bu anlamda ibadet insanın kulluk bilincini diri tutar. Gerek hareket gerek söz olarak yapılan tekrarlar; insanın hatırlama, hatırda tutma, zikretme eylemini ve dolayısıyla belleği oluşturma, inşa etme, sürekliliği gerçekleştirir. Namazla insan adeta dünyaya dur! Der. Gündelik hayatın akışına kısa da olsa ara vererek farklı bir düzlemde varlıklar âlemine katılır.
Namaz aynı zamanda bir inşa, bir ihya imkânı sağlar. İnsanı yaşadığı zaman ve mekândan uzaklaştırarak perdelerle örtülmüş hakikat bilgisini aralamasına yardım eder. Namazda yaptığı hareketler, okuduğu ayetler kul ile hakikati daha bir yakîn eder. Kur’an’ı genel anlamda incelediğimizde hemen hemen her konudan bahsettiğini görürüz. Dünyadan, ahiretten, insandan, şeytandan, aileden, barıştan, savaştan… vs. Kur’an insanlığa maddî-manevî hakikat bilgisini sunar.
Bu bilgiler zamanlar üstü olduğundan her dönemde insan için anlamlıdır. Kur’an bir nevi insanlığın hakikatle donatılmış kültürel belleği işlevini görür diyebiliriz. Bazen Fil Sûresi okunur; kaba güçle, hakiki gücün farkına varılır. Bazen Mâun Sûresi okunur; komşuyla uzun zamandır hal hatır sorulmadığı hatırlanır. Bazen Hz. Adem, bazen Hz. Musa bazen de diğer peygamberler tek tek insanın zihninden geçerek namazla gündemimize girer. Bu anlamda Kur’an insanlığın hakikat hikâyesinin sürekli okunarak hatırlanması ve insanın kendini ihya ve inşa etmesine imkân verir. Namaz aynı zamanda zikir yani; hatırlamadır. İnsan ve insanlığın ortak hafızasını sürekli gözden geçirmedir. Bu durumda da Fil Sûresi geçmişe ait tarihsel bir vaka olmaktan çıkarak güç-hakikat ilişkisindeki ince çizgiyi aşikâr eder. Bu çizgi sürekli hatırlanmalıdır ki insan yeryüzünde haksız yere kan dökücülerden olmasın. Dikkatli bakıldığında insan, gündelik hayatın farklı formlarında hem idare eden hem de idare edilen konumunda olduğu görülür. O zaman hikâye bizimdir. Hatırda tutmak önemlidir. Dolayısıyla sık sık tekrarlanmalıdır. zaman gazetesi Nevin Meriç
27.6.2011 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder
 
selam teşekkürler canım. kolay gelsin selam ve dua ile...
nevder
Gayet güzeldi. Teşekkürler..


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.