MESAİ KIYAM İZİNDE VAKF ...
0
Yorum
1619

kez okundu..

 

MESAİ  KIYAM  İZİNDE  VAKF ….
Nihayet cumalara kavuştuk. Benim cumalar tam kamusal alan namazı. İzinli olunca kılınmıyor, mesaide kıyamdayız misali… tabi bu benden kaynaklanmıyor . Ülkemizde her camide kadının Cuma kılınması mümkün olmadığından böyle mağduriyetler yaşanıyor işte. Neyse bir gün onlar da hallolur inşallah.
Vakit geldi biz yola çıktık. Artık Nuriosmaniye camindeyiz, komşu mekan. Kadınlar yeri çok ufak. İçeride yurt dışı Müslümanlarından üç hanım var. Camiyi dinlenme mekanı olarak kullanıyorlar. Neden olmasın! yorulmak ve dinlenmek bize mahsus. Camide vaaz başlamış. Bu hafta fetvada görevli vaiz kürsü de. Allahın nimetleri, güzel ahlak anlatılıyor. Fetva sorularına muhatap olanın konuşma ve konu sıkıntısı çekmesi söz konusu olmaz. Üç sorudan bir saatlik konuşma çıkar. Nitekim hoca efendi de konuşmasını fetva sorularından bir kolaj yaparak gerçekleştiriyor. Bu anlamda insanı her açıdan besleyen ve geliştiren bir yer ama çok sabır gerektiriyor. Hiç kolay değil sürekli sorun ve çözüm üzere aktiflenen bir zihin ve kalp.
         Neyse biz namaza gelelim. Vakit yaklaştıkça kadınlar yeri doluyor. Yanımdaki turist bayan safı düzelti neredeyse cetvel koyacak. Arkada avluda olduğundan namaz kılanlar bulunuyordu. Nihayet kadınlar yerine güneşlik yapılmış. Perde iyi bir seçenek bugün takıldı. Namaz için kalktık ki arkadaki teyzenin tabureye secde etmek için hazırlandığını gördüm. Yanlış yaptığını söyledim ama kime … alışmış…  bulunduğu hal üzere devam etti. Ne yapayım ben görevimi yaptım, polemiğe girmem. Bir bayanda ayakkabılarını halı üzerine koyuyordu. Her taraf ayakkabılık hala ayakkabılar halı üzerinde konuyor, hemen müdahale ettim. Ha bir de turistlerden biri Kuran-ı yere koymuştu, hanımlar ona müdahale etti tabi biraz anlamakta zorlandı onu da anlaşılır hale getirdik.
Namazda ise camiler ve din görevlileri haftasına uygun ayetler seçilmişti sanki. … Allah’ın mescitlerini, ancak Allah’a ve ahiret gününe inanan, namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren ve Allah’tan başkasından korkmayan kimseler imar eder. İşte onların doğru yolu bulanlardan olmaları umulur… ( Tevbe 18) Nuriosmaniye Kuran Kursunu açılması için gayret gösteren ve uzun yıllar hocalığını yaparak yüzlerce hafız yetiştiren, sesi ve okuyuşu güzel olan Hasan Akkuş hoca için program yapılacakmış. Güzel ve olması gereken bir vefa örneği. Zaten cami yanında ki Kuran Kursları hem cami hem cemaat hem de çocuklar açısından çok büyük bir imkan. Ondan da istifade ettik.
Ve namaz bitti. Sırada en büyük sorun olan camiden çıkma var. Cemaatin camiden çıkışını kolaylaştırma yöntemleri kadar, cemaatin de camiden çıkanı düşünme diye bir derdi olmalı. Herkes çabuk çıkmak için arka safa geçiyor ama namazını bitirmiyor. Dolayısıyla erken kılanlar önlerinden geçmek zorunda kalıyor. Camide illa namazı başladığınız yerde bitireceksiniz diye bir kural mı var. Bir adım atarak önden çıkanların yerine geçilirse böyle bir sorun olmaz. Artık onun önünden geçme bunun önünden geçme diye akrobastik hareketlerle kapı eşiğine geldiğinizde de orada kılana yakalanıyorsunuz. Oysa cami epey boşalmışken… Camide namaz kılma adabı hiç de kolay bir şey değil, vaaz ve hutbeler de bunlar da mı hatırlatılsa. Namaz kılanın önünden geçmeyin, safları sıklaştırın deniliyorda, namazdan çıkanlara engel olmamak için son rekatları önde kılmaya özen gösterin denilmiyor…
İşte bu günkü Cuma namazından geriye kalanlar bunlardı. Yine yazacak sorun buldum. Bu bende meslek hastalığı mı oldu nedir. Bakalım gelecek haftalar nasıl cumaları karşımıza çıkartacak … Nevin Meriç 5.10.2012
5.10.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.