Kuruyorsunuz saati, yaşıyorsunuz hayatı … sonra
0
Yorum
1625

kez okundu..

 

Kuruyorsunuz saati, yaşıyorsunuz hayatı … sonra
Günlük yazımına epeydir ara vermiştim. Bunda Cuma namazı günlüklerimin etkili olduğu kesin.  Birde diğer işlerim yazılarım olduğu için ya  sürekli yazmak durumunda kalıyorum ya da uzun aralar verip heyecanımı kaybediyorum. Neyse bugünü yazmam gerekiyor. Neden mi anlatayım.
Mesai günlerinin rutin işlemlerinden olarak her zaman ki saatimde evden çıktım. Pardon ondan önce tam kahvaltı hazırlarken yaşadığımız elektrik kesilmesini yazmalıyım. Madem günü yazacağım en başından başlamalı değil mi. Nadirattan olduğu için kaydı hak ediyor. Kesinti uzun sürerse zorlu bir merdiven inişi var; on, on beş  dakikamı alır. Bunlar kesintiyle birlikte zihnimde beliren düşünceler. Okullu olduktan sonra zihin ile dış mekan kuyudatını birlikte yazıyoruz. Ortaya da böyle şeyler çıkıyor. Ne yapalım eğitim işte.  Bu günün ilk kuyudatı elektrik kesilmesi oldu ama bu çay yapmayı engellemedi. Biraz sıkıntılı da olsa çay ve kahvaltı faslını bitirip her zamankine yakın saatte evden çıktım. İlk durak minibüs, vapura gelmem için minübüse binmeliyim. Yollar kış aylarında ki gibi değil artık trafik oluyor. Dolayısıyla her günkü saatte bindiğim vapuru kaçırdım.
Bir sonra ki vapurda kendime yer bulup oturdum ve günlük okumama başladım. Vapurda genelde üst arkada bölümde oturuyorum. Biraz okumuştum ki dışarıdan sesler gelmeye başladı hatta bir bey dışarı çıktı baktı  ama ben aldırış etmedim. Denizde bir hareketlilik var her halde diye düşündüm yerimden baktığım zaman da herhangi bir şey görünmüyordu.
Böyle biraz daha vakit geçti ki bir anons, yaklaşan vapura binecekmişiz. Neden olduğunu bir türlü anlayamadım. Neyse güvertedeki kadınlardan biri yanıma gelmişti. Problem nedir diye sorduğumda; güvertenin ıslak merdivenlerinden bir delikanlının tepe üstü düştüğünü ve yerinden kalkamadığını, boyundan zarar görebileceğini öğrendim. On beş dakika geçtiği halde ilk yardım yapılıp karşı hastaneye gönderilemedi. Yani sizin anlayacağınız çok ciddi olaylar olmuş içeride olduğumuz için bunları geç öğrendik.
            Memlekette sürekli ilk yardım ve tatbikat yaptırılıyor da vapurlar bunun neresinde doğrusu merak ediyorum. Bu kadar ciddi bir olayda çok fazla gecikme var. İş bununla da bitmedi, ilk önce genç vapurdan çıkartılması gerekirken yolcular tahliye edildi, hasta hala merdivenin sonun o halde yatıyor. İnsanlar da etrafından dolaşarak diğer vapura geçiyor. Bu da yetmedi, olay kapıya bildirilmediği için bekleme salonunun kapıları da açıldı ve diğer vapura doğru bir hücumda oradan başladı. iki salon yolcu bir vapurda  ancak  dış güvertede kendime bir yer bulabildim. Sıfır moralle Eminönü’ne geldik. Burada vapura binme ve inme durumlarında kullanılan sürgü sürekli hareket halinde bir gün birisini yere atacak. Geçen gün benzer bir problem kıl payı atlatıldı. Şehir hatları iyi çalışmıyor. Sadece kaptanın iyi olması yetmez, işletme ve hizmet birimine de dikkat etmeli…
Neyse la havle çektim. Artık vasıtaya binmek yok,  hızla Cağaloğlu yokuşunu tırmanmaya başladım. İran konsolosluğundan sonra ki ışıklardayım. Yeşil yanıyor benim geçmem lazım deyip, yola adımımı attım. O da ne ikinci adımım beyaz bir kamyona çarptı ve dengemi kaybedip yere düştüm. Allah’tan viraj, sürat optimum düzeyde olduğu için bir hasar olmadı; şık bir vaziyette kendimi yerde buldum. Planlı yapsam bu kadar güzelini başaramazdım. Allah Allah ben neyi yanlış yaptım, yeşil yanmıyor muydu diye düşünürken, arkadan gelen adam şöföre girişti, zaten benim halim kalmamıştı iyi oldu. Hoş hemen arabadan indi özürler falan, yeni uyandı galiba. Herkes ucuz atlattı yani. Bu paragraftaki olay daha önce olmuştu. Yazmaya başlayınca onu da kaydedeyim dedim.
İşte yollar böyle olunca güne ait rutin ne kadar sevimli oluyor diye düşündüm; kuruyorsunuz saati yaşıyorsunuz hayatı …  inşallah genç fazla hasar görmemiştir. Birazda olağanüstü şartlara hazırlıklı olmanın önemi. Doğrusu şehir hatları Üsküdar 8.30 vapuru bugün kötü bir sınav verdi … 3.5.2011- Nevin Meriç
3.5.2011 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.