KORONA GÜNLÜĞÜ
0
Yorum
720

kez okundu..

 2-KORONA GÜNLÜĞÜ

6 NİSAN 2020

Korona günlerine dair yalıtılmış hayatımız devam ediyor. Bir farkla ki eskisi kadar eve kapatılmış bunalmış hissetmiyoruz artık. Demek ki beyin alışma eşiğini geçmiş. Böylece izolasyonun ilk eşiği de atlanıldı sanki. Caddelerde de eski kalabalıklar yok. Gerçi 20 yaşa da yasak geldi polislerde sıkı takipte. Bir de hava soğukluğu eklenince dışarıda hayat yok zaten niye çıkılsın. Şubat’ta görmediğimiz soğuklar Nisan’a yazılmış. Kombiler tekrar açıldı. Oysa geçen sene bu ayda havanın sıcaklığından laleler erken açmıştı da görmeye gittiğimizde son demlerini yaşayanlarla idare etmiştik. Yıl yılı gün günü tutmuyor derken bu sene yaşanan Korona ilk sıraya yerleşti. Adeta 3. Dünya savaşı mücadelesi veriyor devletler, milletler…

Dünya Sağlık Teşkilatı pandemi dediği halde hafife alan ülkeler süreci çok kötü götürüyor. ABD odak oldu Newyork’da merkez. Ve en acil ve en çok ihtiyaç maske olunca, ülkeler arası maske savaşları yaşandı: Fransa İspanya’nın ABD’de Fransa’nın Çin’den aldığı maskelere el koyduğuna dair haberler duyuldu da şaştık kaldık.  Baktılar ki böyle olmayacak Trump pratik çözümü buldu ve eşarp bağlayın dedi. Bir de baktık birçok site, tvlerde pratik paket lastiği takılarak maske yapımı gösteriliyor. Bu kadar basitmiş madem meselenin çözümü milleti germeden önce yapılsa ya bu programlar.

Korona günleri tedbirlerine dair en eksik ayak vatandaşı bilgilendirme konusundaki gecikmeler. Tabi Sağlık Bakanlığı tek başına bunu götüremez Diğer birimler harekete geçip neler yapacağını planlayabilir. Sağlık bakanlığı virüsü tanımak için yayınları mı takip etsin, hastaların tedavisiyle mi uğraşsın çok yük var üzerinde. İlaç ve aşı deneyleri de sürüyor. Aşı için en erken tarih sonbahar ama ilaçta takvim biraz daha erkene alınabilir gibi gözüküyor. Avusturalya’dan bir doktorun böyle beyanları varmış.

Bu arada ülkemizde maske bedava dağılacak ama vatandaşın talebi üzerine e-devlet üzerinden. Tabi muhalifler eleştirip eczaneye bu yükü yüklemek istediler ama herhangi bir mekana havele anında oranın müşteri yoğunluğunu artırıyor. Kargo kapına getiriyor işte daha ne istiyorsun. Ben müracaat etmedim, Trump yöntemini deneyeceğim boş yere yük olmayalım devlete kaynakları gereksiz yere tüketmeyelim. Kaldı ki İSMEK’ler kapanmadan önce epey insana dikiş öğretti. Birçok evde maske dikilebilir ve yakın çevreye dağıtılabilir ki yapanlar olduğu haberleri geliyor.

Bu dönemde en çok çalışan, iş yükü olan kesimlerden biri de kargolar. Artık vatandaşlar acil ihtiyaç olmayanları ve tekli talepler yerine taleplerinizi birleştirerek sizler de sürece destek verin diye yazmaya başladılar sosyal medyada.  Hoş sosyal medyada öyle şeyler yazıyor ki akla ziyan onu da azaltmak lazım. Tam azaltayım diyorum olağanüstü bir şey çıkıyor. Önceki haftaya göre 4 küsur saat artmış istatistiği gönderiyor telefon.  Bugün yazıya geçerek süreci yavaşlattım. Biraz daha yazıyı çoğaltacağım düzeltilmesi gereken bir sürü yazım var ama eski yazılara geri dönmek kadar boğucu bir şey yok. Genelde bitirdiğim yazıyı tekrar okuyamıyorum. Çünkü okurken tekrar yazmaya başlıyorum. Bu sefer de yazı bozuluyor başka bir şey oluyor.

Vatandaşlar da süreçle barışmaya çalışıyor. Hayat online döndü. Annem bile görüntülü aramayı öğrendi. Farklı yaş gruplarında sürece dair izleri takip etmek de önemli. En kritik yaşlar 6-11 yaşlar gibi gözüküyor. Yaşanan izolasyonu anlamaya çalışırken hayatın boşluk ve internetle içkin halini tolere etmek bakalım nasıl olacak. Hatta Korona çocukları diye de şimdiden tanı konmuş. Ailelere televizyonlardan ipuçları verilmeli. Nitekim bazı videolar çekilmeye başlanmış. Youtube epey malzeme var ama herkes ulaşıyor mu bilinmez.  Bu arada Zoom’un açığı yakalandı. Ücretsiz dediği hizmeti ücrete tahvil ediyormuş. MEB öğretmenlerinden ücret talep edilince MEB  zoom yasaklayıp EBA’ya geçti. Biz ne olacağız bir sürü gruplar dersler yapıyordu. Şimdi ne yapılacak bilmiyorum. Bu hizmeti de kendimiz üretmeliyiz. Telekom ve Tübitak işbaşına diyelim o vakit. Nihayet psikiyatrlar da devreye girdi. Türk Psikiyatrları Derneği Korona’yla mücadelede kurulan telefon hattıyla  aktif rol alıyor.

Korona’yla alakalı görsel malzeme de çok az kullanılıyor. Bir kişinin 16 kişiye bulaştırdığı bunlardan galiba üç tanesinin yoğun bakım veya vefat ettiğini, diğerlerinin de bir kısmı hastanede bir kısmı evde karantinada olduğunu söyledi Sağlık Bakanı Sn Fahrettin Koca. Şeması da yapılmış ama göremedik konuşurken gösterdiği için kameralar alamadı. Twetter’a koymadığı için kanallarda  alıp kullanamadı. Ben de bu sürece ait davranma biçimleri geliştirdim tabi. Mesela acil ihtiyaçlar hariç dışarı çıkmıyorum. Onda da elimde fısfıs kolonya bir yere dokunmadan önce bir fısfıs, sonrası fısfıs öyle dolaşıyoruz.

Anlaşılacağı üzere Kovit19 yaşam tarzımızı tamamen değiştirdi. Gündelik hayatımızı sosyal medyaya kitledi adeta. Göz bir hafiye gibi ellerin peşinde nereye nasıl dokunuyor derdinde. Bu da insanı yavaşlatıyor. Zaten yavaşla diye kitap yazmıştı Kemal Sayar. Kovit19’a ait komplolar da hız kesmiyor. G5 teknolojisi diye yazılar görüyorum ama arkadaşlar doğru değil diyorlar. Gerçi İngiltere’de bazı santrallerin yakıldığı haberlerini de gördüm.

Kovit19 insanları izole edip evlere sokarken tabiat da özgürce sürecini devam ettiriyor. Laleler, nergisler, sümbüller açmış bahçeleri olanlar fotoğraflar paylaşıyor sosyal medyada. Sırada erguvanlar var. Bir ara İstanbul’un çiçeği erguvan olsun tartışmaları vardı onları hatırladım şimdi. Bu günlerde gitmesek de görmesek de parklarında açan çiçekleri var İstanbul’un.

Kovit19’la mücadelede dindarların tavır alışları, ülkelere göre değişiyor. ABD’de odak olduğu halde 10 küsür eyalet dini ayin ve toplantılara yasak getirmemiş bugünlerde bile. İran’da bayağı zorlandı ancak güç kullanarak halledebildi. Fransa bir kilise ayininden yayıldı ülkeye dedi. İsrail en çok dindar mahallelerde sıkıntı yaşıyormuş. Ülkemizde ise camiler okulların akabinde kapatıldı bu anlamda en erken tedbir alınan mekanlar oldu ama vatandaşa öncesinden bilgi verilmesi diye bir şey yok. Cuma gelmeden de Cuma yasağına hazırlanması gerekiyordu o da yapılmadı. Bir hafta sonra da temsilen Cuma kılınsın denmiş bundan da ancak naklen yayında haberi oldu vatandaşın. Şok üstüne şok yaşadı o günlerde dindarlar. Bir yandan hastalığı öğrenmeye anlamaya çalışırken diğer yandan bütün manevi-sosyal mekanlarını kaybetti.

İlk günlerin acemiliği dindar vatandaşa vurdu yetmezmiş gibi umrecilerden yayıldı söylemleri yapılınca iyice gerildi dindarlar isyana geçti. Gelenlerin çoğu doktor nezaretinde yurtlara yerleştirilmişti zaten. Bugün ülkede yayılma haritası yapılmış Avrupa’dan gelenler önde gözüküyor. Umreden gelenlerde de kaçaklar vardır ama bazıları o kadar insafsız ki becerebilse umre ve haccı yasaklayacak. Hoş Covit19 halledilmezse yasaklanır zaten ama bu günden çığırtkanlığını yapmak ne kadar insafsızca bir yaklaşım. Sizin inançsızlığınız karşınızdakinin inancını yerine getirmeye niye engel olsun ki. Bu da insana dair bencillikler hanesine yazılsın o vakit.

Artık cuma da birkaç kişiyle temsilen kılınıyor. Tabi erkekler bu konuda ciddi sarsıntı geçirdi. Bilen bilir bilmeyen ne anlar misali konuşan konuşuyor da kendini bildi bileli namaz, Cuma kılan insanın, bunun için dere tepe aşan kişinin mahrumiyetle yaşadıkları kolay kolay anlatılamaz herhalde. Kaldı ki henüz Cuma mahrumiyetiyle boğuşurken Ramazan yaklaştı. Ramazanda da camiler kapalı gibi gözüküyor. Oruç tutulur da camilerin cemaat şenliği iptal. Bayrama halledilir inşaallah da biraz yüreklere su serpilir.

Ülkemizde vaka sayısı her geçen gün artıyor. Bu zaten beklenen bir durum ve fakat vefat eden ve günlük salınım stabil bir haftadır. Bu da gidişatın kontrol edilebilir olduğunu gösteriyormuş. Muhalif görünmek diye derdi olmayan doktorlar böyle diyor. Muhalifler de covit19 geçip sağlık sektörünün sorunlarını tartışmaya açıyor. Şu anda derdimiz bu ya. Ülkede bütün sektörlerde sıkıntı var gelişmekte olan ülkeyiz biz gelişmiş değil. Hoş gelişmişlerin bir virüsle ne biçim tepetaklak oldukları da ortada ama böyle söyleyemezler o zaman yandaş yaftası yerler çünkü. Böyle bir memleketiz işte bugünlerde.

İstanbul’da merkez ve en çok vakanın olduğu yer. Bu bilinemeyecek bir durum değil de bazı insanların giriş ve çıkışlar izne bağlanınca yollara hücum etmesi anlaşılamıyor tabi. Haftasonu yazlığına giden girmek için, epey bir kısmı da memleketine gitmek için çıkış yapınca yollarda araç kuyruğu had safhaya ulaştı. Bu arada Zülfü Livaneli yurtdışından geldiğinde Covit19 testi yaptırmadan güneye gitmiş. Hanımı ve kızı yaptırmış haberleri dolaştı twetterda. Bunun üzerine Livaneli de ABD’de de Covit19 kaptığını evinde karantinada iyi olduğuna dair açıklama yapmış basına.

Covit19 insanlığın maskesini düşürdü adeta. Şapka düştü kel göründü misali ortalıktaki birçok aymazlıklar açığa çıkıyor bir bir. Allah’a şükür insanımızın çoğu sorumluluğunun bilincinde ülkesine, insanına, devletine yardımcı olmaya çalışıyor. Bir kısım mutlu azınlık da kendi havasında devam ediyor. Bir sonraki günlükte Korona günlerinin gidişatı daha da iyileşir ve daha umutlu günlük yazarım inşallah.

Nevin Meriç 6.4.2020

 

6.04.2020 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.