KORİDORDA NAMAZ
0
Yorum
1656

kez okundu..

 

KORİDORDA NAMAZ
Cuma namazı günlüklerim sona eriyor
 
Ve kurumsal anlamda Cuma namazı günlüklerim sona eriyor. On küsur yıldır kadın Cuma namazlarına dair verdiğim mücadele nihayet mutlu sonla neticelendi. Artık Nuriosmaniye camine bitişik ve fakat kapısı kurumda olan bir mekanda, bayan personelle birlikte namaz kılıyoruz. Dolayısıyla bugün mekanı anlatıp Cuma günlüklerini hitama erdiriyorum. Farklı yerlerde kılarsam yine yazarım tabi …
 
Öncelikle bulunduğumuz yer külliyen mahfil ve müştemilatı. Bütün mekan padişahın Cuma namazına gittiğinde gerekli olanlar üzerine düzenlenmiş. Merdivenlerimiz eski faytonların çıkacağı düzeneğin basamaklandırılmış hali. Merdivenden çıkarken sağ yanda odalar ve kapılar - bu taraf sokağa bakıyor- var. Sol yan ise büyük cam ve çerçevesiyle tarihin içinden güne dair güneşi mekana boca edecek şekilde yapılmış. Çalışma mekanları sağ taraftaki odalar; o dönemin kapı, pencere mimarisi ve insana ferahlık veren olabildiğince yüksek tavanıyla sizi kabul eder.
 
İşte bu mekanın sol tarafından devam edilirse camiye bağlantıyı sağlayan koridor karşınıza çıkar. Şu an ofis şeklinde düzenlenen bölüm de, merdivenlerin devamı olduğundan benzer pencerelere sahip. Camdan baktığınızsa avlunun kütüphane ve şehzade türbelerine ait bölümü görülür.
 
Koridorun ucunda iki mermer basamak ve merdiven başı kapısından cami mahfile giriş imkanı var. Bu kapı padişaha ait. Koridordan sağa doğru devam ettiğimizde ise yine sonunda iki mermer basamaktan çıkılan bölüm ve kapıyla mahfilin arka tarafına giriş yapıyor. Buradan da padişahın maiyeti giriyor herhalde. Bugün bu iki kapıda kapalı, bizden giriş yok. Mahfile camiden giriliyor ve orada erkekler Cuma kılıyor. İşte birkaç haftadır bayan personel cami mahfiline bitişik bu koridorda namaz kılmaya başlamış. Ben ise izinli olduğumdan cemaate bugün dahil olabildim. Ve böylece on küsur yıllık Cuma namazı serüvenim bu şekilde sonuçlandı.
Her ne kadar Cuma günlükleri yazımlarım sona erse de aslolan ibadet olduğundan, durumun bu şekilde hitama ermesi güzel oldu. Bir anda bütün seneler yaşanan acı tatlı daha çok da acı hatıralarıyla zihnimden geçti. Süreç , mücadele/sabır ve sonuç güne dair kazanımlar olarak kaydedildi.
Nevin Meriç  12.10.2012
 
 
12.10.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.