İSTANBUL CAMİ ZİYARETLERİNE DAİR: 10 MART 2016
0
Yorum
838

kez okundu..

İSTANBUL CAMİ ZİYARETLERİNE DAİR: 10 MART 2016

WhapsApp grupta dolaşıma giren Süleymaniye Caminde kadınların ibadet ve ibadet yerlerine dair olumsuz yaklaşımı yerinde test etmek üzere 10 mart 2016 da yola çıktım. Ana karada başka işlerim de vardı dersin iptal olması buna da hizmet etti vesselam… Aslında Süleymaniye Cami’nin her köşesinde namaz kıldım bu anlamda bir çok bilgiye sahip olduğumu düşünüyorum. Nitekim günlüklerim bir gün yayınlanma imkanı bulursa buna bir çok kişi de şahitlik edecek. Ben de özel bir yeri ve önemi olan bir cami. İstanbul Müftülüğünün yanında olması da hem cami hem de cemaat açısından avantaj. Sürekli murakabe altında. Ben de gördüğüm her aksaklığı yazdığım ve söylediğim için hemen yerine ulaşıyor bilgi. Bu açıklamalar çerçevesinde düşündüğüm de dolaşıma giren habere inanmadım ve doğruluk derecesini sorgulamak gerektiğini düşündüm. Ama yine de bu kadar bilgime rağmen test etme ihtiyacı da duydum ne de olsa birkaç senedir camiden uzaklaşmıştık bazı değişimler olabilir diye… bu zaviyeden olarak 10 Mart 2016 cami ziyaretinden edindiğim izlenimlerim şunlardır.

1.      Süleymaniye cami kadın cemaate en iyi imkanları sunan camilerimizden biridir. Sultanahmet de öyle.

2.      Bu imkanlar hem kadın namaz kılma yerlerinin güzelliği, temizliği, estetik duruşu ve genişliği açısından hem de cemaatin namaz vakti yerleşim açısındandır.

3.      Kadınlar camide ana mekanın arka kısmında boydan boya dört bölümde namaz kılmaktadırlar. Önceden bu tahsis bir çok sonra iki oldu. restorasyondan sonra bütün arka tahsis edildi hanımlara…

4.      Buna rağmen kadın cemaatim fazlalaştığı özel günlerde üst yan sağ bazen de sol balkon yine kadın cemaate tahsis edilmektedir. Bizzat pratik ettim.

5.      Kadınlara namaz için gerekli kıyafet ve örtü temini mümkündür

6.      Yeni bir uygulama olarak yabancı dilde cami ve ibadet ve imanı tanıtıcı broşürler de koymuşlar başında da Boğaziçi Üniversitesinden bir kızcağız vardı bilgi vermek için. bu da çok güzel cami tanıtımlarının turizm rehberlerinden alınması gerektiğini düşünmekteyim. Bu konuda bazı deneyimlerim de olmuştur.

7.      Bu açıklamaların ışığında bize gönderilen haberde geçen ‘biz kadınların evde namaz kılmasını severiz’ ibaresinin erkek zihninin konforuna ait bir cümle olduğu ve uygulamalarda böyle bir emare görülmediği ortaya çıkmaktadır.

8.      Camiyle alakalı söylenecek tek olumsuzluk abdest yeri hakkında olabilir ki eski İstanbul Müftü yardımcısı Kadriye Erdemli’nin bu konuda emeği ve çabası büyüktür. Yine restorasyon sonunda oldukça büyük ve caminin ancak taşıyabileceği standartlarda bir abdesthane ön dış bahçeye yapılmıştı. Temizlik ve bakımı da büyük şehir üstlenmişti. O günleri görünce böyle de oluyormuş maşallah demiştim. Hepsinden önemlisi benim dış mekanda kullandığım ilk ve tek lavabo olmuştu. Ama ne yazık ki uzun sürmedi anlaşılan belediye görevlisini çekmiş. Temizlik ve kullanım hemen cami lavaboları formatına dönmüş. Yapılacak bir şey varsa bir an önce bu işe el atmak gerekir. Önümüz yaz, Ramazan cami gittikçe fazla sayıda ziyaretçi almaya başlayacak. Dolayısıyla bu durumu halledebilecek müslümanın ciddi dua alacağı bir gerçek. Bunun yanında lavabo eğitimi de verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bütün araçlar elimizin altında olduğu halde hala tuvaletlere atılan pedlerden tıkanmalar da yaşanıyor. Bir keresinde de buna şahit oluştum. Görüldüğü gibi sorun cami de kadının namaz kılma imkanına yapılan her hangi bir olumsuz müdahale yok ve fakat kadınların bulunduğu mekanı kullanma biçimlerindeki olumsuzluklardan yaşanan problemlerimiz var. Bunu nasıl halledebilirizi de kamuoyuna sunmaktayım.

Nevin Meriç…

 

11.3.2016 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.