İSLAM TARİHİ / Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi
0
Yorum
2113

kez okundu..

 

İSLAM TARİHİ
 
Şehbenderzade Filibeli Ahmed Hilmi
 
Aslında bu isim bu kitap için yetersiz. “İslam Kültür ve Medeniyeti Tarihi” demek daha doğru olabilirdi. Çünkü sadece siyasi tarih değil burada anlatılan. İslam’ın siyasi tarihi belki de kitapta en az yer tutan kısım.
 
Siyasi tarih eksen alınarak bütün İslam dünyasında zaman içinde oluşmuş fikri ve ameli ekoller, birbiri ile ilişkilendirilerek anlatılmış. Bunu yapmanın nasıl bir vukufiyet gerektirdiği malumunuzdur. Elhak kitapta bu vukufiyet açıkça görülüyor. Yalnızca vukufiyet değil, çoğunluğun kenarından köşesinden dolaştığı tartışmalı konularda takip edilen cesur tarz da zihin berraklığı sağlıyor.
 
Belki de bütün olumlu vasıfları yanında detaylarda kaybolmadan, önemli tesirleri olmuş detayları da atlamadan genel bir bakış vermeyi becermesi bu kitabın en önemli özelliği olabilir. Kitabı okuyunca panoramik bir tarih turu atıyor, bu sayede de kültürel, sosyal, itikadi, tasavvufi, siyasi konularda ufki bir bakış açısına ulaşıyorsunuz.
 
İslama bakışımız, ister istemez, her birimizin günlük hayatının, işinin gücünün, yaşadıklarının etkisi altında kalıyor. Bu kitap o tortuları giderip bakışımızı yeniden saflaştırmaya yarayabilir.
 
Kitapta baştan sona önemli bazı müsteşriklerin, anlatılan konu ile ilgili iddialarına cevaplar verilmiş. İlginç olan bu tartışmaların hala güncelliğini koruyor olması.
 
Temmuz-Ağustos ayları boyunca okumuşum bu kitabı. Ramazan’a denk gelmesi de ne iyi olmuş! Önümüzdeki sezon ders kitabı olmayı hak ediyor. O nedenle notlar alındı, slaytlar hazırlandı. Değer bu kitaba… 7.9.2011 Fatma Bayram
7.9.2011 tarihinde yazıldı..
Fatma BAYRAM

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.