İSLAM DÜŞÜNCESİNDE İMAN SORUNUNA
0
Yorum
1717

kez okundu..

 

İSLAM DÜŞÜNCESİNDE İMAN SORUNUNA
FELSEFİ YAKLAŞIM/‘İNSANIN GÜVEN SORUNU’
 
Salih Aydın
 
Temmuz 2011
 
Sistematik bir din eğitimi almamış ama dini konulara ilgi duyan, orasından burasından öğrenmeye çalışan ve bu nedenle de kafası hepten karışan, öğrendiklerini üstüne yerleştirebileceği bir zemine sahip olamayan okumuş yazmışlara dini konuları kaynaklarına dayanarak anlatacak derli toplu eserler arayışındayım. İsmail Kara’nın da dediği gibi “Aramakla Bulunmaz” amma aradığımızı bulamasak da aranması gerektiğini bilemediğimiz için aramadıklarımızı bulabiliriz ümidiyle yola devam. İşte önüme çıkan bu kitap tam “evet buldum galiba” derken hevesimi kursağımda bıraktı. Neden mi?
 
Yazarın da belirttiği gibi özet bir ders kitabı. Konular derli toplu. Bakış açısı sağlıklı. Kelami tartışmalarda verilen ön bilgiler tam gerektiği kadar: ne eksik ne fazla. Kavramların sözlük anlamlarına dayandırılması ve bunun çağdaş bir dille yapılması bilhassa iyi. İtikadi mezheplerin inanç anlayışlarının, dönemin siyasi ve sosyal yapısıyla ilişkileri güzel kurulmuş. Fırkalar arasındaki görüş ayrılıkları detaylı örnekler üzerinden ve sosyal sonuçlarıyla anlatıldığı için bu tartışmaların neredeyse tamamından uzak olan mübtediler için uygun değil.
 
Günümüz insanının iman problemine değinen güncel yorumlar da var, kitap satırlarında ve akademik mahfillerde kalmış tartışmalar da. Bu tartışmaların konularını, taraflarını ve tarafların usullerini özet olarak verme konusunda da başarılı.
 
Gelgelelim bu kadar çalışılmış bir kitaba bu kadar özensiz bir baskı hakaret olmamış mı? Hakaret olduğu kesin de bu hakaret yazara mı, konuya mı, biz çilekeş okura mı yoksa hepimize birden mi? Baskı kötü, imla yanlışları saymakla bitmez, cümle düşüklükleri hiç düzeltilmemiş gibi. Yazık değil mi? Genel olarak dini içerikli kitapların baskı kalitesini gördükçe “nedir bu kendimizi layık gördüğümüz düzey” diye isyan edesim geliyor. Bir kitabı okurken sadece içeriğinden değil, elinizde tuttuğunuz baskının kalitesinden fizik olarak da zevk almak günah mı yoksa?  Fatma Bayram 10.7.2011
10.7.2011 tarihinde yazıldı..
Fatma BAYRAM

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.