İNANÇ PSİKOLOJİSİ
2
Yorum
2202

kez okundu..

 

İNANÇ PSİKOLOJİSİ, Nevzat Tarhan
 
Nisan 2011
 
Şiddetle okuma ihtiyacı duyduğum kitaplardan biriydi “İnanç Psikolojisi”. Birkaç ay önce elime alıp şöyle bir karıştırmış ve başka acil okumalar nedeniyle “bunu salim kafayla okumak lazım” gerekçesine sığınıp kaldırmıştım. Bu ertelemede, kitabı tavsiye ettiğim bazı kişilerin onu çok dağınık ve zor bulmalarının da etkisi vardı kuşkusuz. Ama üzerinde çalıştığım bir konu, beni tekrar, masamın hemen arkasındaki küçük kitaplığımın acil okunacaklar rafına uzanmak zorunda bıraktı. Uzandım, aldım ve bir çırpıda diyebileceğim bir hızda okudum.
 
Evet hakkaten dağınıktı. (Bu dağınıklık hocanın diğer kitaplarında da var. Sanki hoca çağrışım yoluyla konuşmuş, biri de o konuşmaları çözümlemiş ve derlenip toparlanmadan basılmış gibi bir izlenim bırakıyor.) Fakat hocanın hemen her kitabında ve konuşmalarında görülen formülasyon (psikolojik süreçleri sebep sonuç ilişkisi açısından formüle edip anlaşılır şekilde açık ve net tavsiyelerde bulunması, dinleyicisini/okuyucusunu “e,napıcam ben şimdi” belirsizliğinde bırakmaması) burada da vardı ve bir vaize olarak, bu özellik benim için çok önemliydi.
 
Dünya genelinde dinin yerini alması umulan bilimsel/seküler ahlak anlayışının başarısız olması dine dönüş arayışlarının başlamasına yol açtı. Dinden şüphe, inkar, dünyevileşme, pozitivizm, laik ahlak arayışları ve dine yeniden dönüş sürecinde her tür inanç şiddetli sorgulamalardan geçmekte. Sorgulanmayan iman sağlam bir temele oturmuyor, bu nedenle de kalıcı ve yol gösterici olmuyor. Bu sıkıntıyı ben de, yıllardır (müslüman ailelerin) genç kızlarıyla yaptığım düzenli toplantılarda ve her kesimden ve düzeyden hanımlarla yaptığım tartışmalı sohbetlerde açıkça gözlemleyebiliyorum. Şükür Allah’a bu çalışmalar genellikle olumlu sonuçlar veriyor. Emek zayi olmuyor. Ama (çok az sayıda olsa da) hocanın çalışması gibi, inancın benimsenmesinde aklı tatmin edecek bilimsel verilere dayalı eserler olmasa işimiz çok daha zor olurdu.
 
Şimdilerde Hülya Alper’in “İmanın Psikolojik Yapısı” isimli eserini okuyorum. Daha sistematik ve akademik (bu da vatandaşa tavsiye edilememesi demek) bir çalışma. “İnanç Psikolojisi” sıradan okuru hedeflerken diğeri en azından ilahiyat öğrencisi düzeyini hedeflemiş. Bu tarz çalışmalarda bizim işimiz, özüne dair fikir ve bilgileri süzerek, tartışmalı fikirlerde sonucu anlaşılır, sade bir dille aktarmak. Birbirinden tamamen ayrılmış durumda olan akademik dünya ile vatandaş arasında köprü kurmak yani.
 
Son olarak Nevzat Tarhan’ın bu kitabının ana fikirlerini yansıtan cümlecikler verip neden okunası bir kitap olduğunu gösterelim:
 • İnanç bilimsel bir akılcılıkla desteklenmelidir.
 • Sorgulanmamış, test edilmemiş inançlar zayıftır.
 • Bilim inancı zenginleştirir.
 • Dini davranışların insan beyninde gözlemlenebilen olumlu bir etkisi vardır. (Bunu inceleyen bilim dalı: Nöroteoloji)
 • Kuantum düşüncesi, evreni daha iyi anlamamızı sağladığı gibi inancımızın ilkelerinin bilimsel izahını da daha iyi yapmaktadır.
 • Ruhun sıkılması: ruhla bedenin birleştiği alanlardaki biyokimyasal ve spiritüel bozulma. Çaresi: tevekkül
 • Bilincin anlam arayışı insanı inanmaya sevk eder.
 • İnsan beyninde bir Tanrı merkezi mevcuttur.
 • Ruh, evrenle bağlantı kuran mekanizmadır.
 • Bilinç; akıl, duygu ve ruhu kontrol eder. Aklın üzerinde irade, iradenin üzerinde ruh, ruhun üzerinde ise bilinç vardır.
 • Nefsin özellikleri içinde en belirgin olanlar: yalancılık, kurnazlık, bencillik ve yüzeysel çekicilik
 • Bir insan yalnızca kendisi için yaşarsa onun kıymeti kendisi kadardır.
 • İnsanda sınırsız güce inanma konusunda kodlanmış, genetik bir program mevcuttur.
 • Bugünün mucizesi bilimi kullanmaktır.
 • Allah ayrıntıya hâkim olduğu halde ayrıntıya girmemiştir. Bu yolla, insana seçme hakkı ve inisiyatif vererek onun yeteneklerinin önünü açmıştır.
 • Kadere inanmak bir anlamda geminin kaptanına inanmak gibidir.
 
İyi okumalar…
29.4.2011 tarihinde yazıldı..
Fatma BAYRAM

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder
 
geçen sefer biraz uzun yazmışsım sanırım.özetle anlatmaya çalıştığım şey tavsiye ettiğiniz kitapların ve sizin sohbetlerinizin çok faydasını gördüm.allaha emanet olun...
sine
Merhaba Hocam, hocam diyorum size çünkü sizden çok şey öğrendim.İstanbula taşındığımdanberi Altunizade sizi dinlemek harikaydı.Fakat yaklaşık bir yıldır çalışıyorum ve malesef artık gelemiyorum.O zamanlar tavsiye ettiğiniz kitapların hepsini okumaya çalıştım ve sizden olduğu gibi tavsiye ettiğiniz kitaplardan da çok şey öğrendim.rastgele seçip kitap okumak yerine sizin gibi güvendiğim insanların tavsiyesi üzerine okumak benim için çok önemli.Sizi dinlemek bambaşka bir keyif fakat sizi dinlemeye
Sine


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.