Hayat bir deveran, keser döner sap döner vesselam
0
Yorum
1773

kez okundu..

 

Hayat bir deveran, keser döner sap döner vesselam… Nevin Meriç
 
Bugün baharın son demlerinde yaza hasret bir hava var. Zeybek havası gibi bir ileri iki geri gidiyoruz bakalım. İnsanın bu memlekette sağlıklı yaşayabilmesi için dört mevsime duyarlı kıyafeti olması lazım. Tasarımcılara duyurulur … Bu sene bir planlı, iki plansız sempozyumla karşılaşınca tam bir mengenede kalmış durumundayım. Neyse birini az çok toparladım, birinin formatı değişti ve sürem uzadı, diğeri de yaklaşan günüyle beni tedirgin etmeye devam ediyor.
Geçen Cuma Bilecik Üniversitesinde adab-ı muaşret sempozyumundaydık. Adab-ı muşaret adına ilk defa bir sempozyum yapıldı ve söyleyecek ne çok şeyin olduğu ortaya çıktı. Güzel oldu dediler ben de söyleyenlerin yalancısıyım. Cumayla ilgisi ise namaz kılamamak oldu. Çünkü cami ancak erkekleri alacak kadardı ve kadınlara yer yoktu. Neyse arada sırada geri çekilip rutine bakmak da iyi oldu. Bilecik’i görmek ise güzeldi. Bu ikinci gidişim. Plato üzerinde kurulan ülkemizin tek şehri. Bu coğrafyaya da şehir sığdırılmış ya, helal olsun. Üniversite de çok güzel inşa ediliyor. Henüz bitmemiş. Bir binada en çok güneş ve açık alan ilişkisine bakarım. Bu anlamda mekan çok aydınlık. Ayrıca ölçülerin büyüklüğü de dikkatimizi çekti. Asansöre biniyorsunuz hastane asansörü gibi, diğer birimler ha keza. Anlayacağınız geniş, ferah, aydınlık, güzel bir yapı vesselam. Programda güzel olunca bizim stres dolu yoğunluğumuzda biraz nefes aldım. Her ne kadar bütün bunları bir güne sığdırsam da çok iyi geldi doğrusu…
Gelelim bu güne. Mesainin son günü olmasının sevinciyle müstetir güne başladık. Cumayı Cezeri Kasım Paşada kıldım. Her ne kadar yol üstü camilerinden olsa da mahalle cami hüviyetinde. Cemaatin çoğu civardaki dükkanlardan. Hoca da meal üzerinden vaaz veriyor. Dolayısıyla bir ders modu var. Bunu takip edemiyorum ama namaza yakın birkaç cümle duyuyoruz işte. Camiye vardığımda iki bayan vardı. Benimle üç kişi olduk. Sonradan bir kişi namaza yakın iki bayan daha geldi. Birden hatmim aklıma geldi son birkaç sayfa kalmıştı. Hemen tamamladım. Duası falan derken bunu da hitama erdirdik elhamdülillah.
Bugünkü dikkati çekecek kadar Cuma saati sorusu geldi. Hatta Antalya’dan bile bu soru geldi. İnsanların internetleri mi yok, il müftülükleri mi anlayamadım ama neyse bizde netten yardım alarak cevapladık. Bugün tvdeki hocalar Cuma saatinin öneminden bahsettiler gibime geliyor. Araştırmadım ama cihet bunu gösteriyor. Cuma saatinde kabul olan duanın vakti; hutbenin sonunda imamın mimberde oturarak yaptığı dua zamanıdır deniliyor. Dolayısıyla bu vakti tutturabilmek için de cumaya başlamak gerekiyor sanki…
Okunan ezan vaktin girdiğini müjdeledi. Biz de esas duruşa geçtik. Namazda birkaç kişi olacağız diye sevinirken kapının açıldığını duydum. Bir de ne görelim sonradan gelen iki bayan camiden çıkıyor. Üç kat ve cadde kıyama kalkmış cemaat doluyken. La havle … İslam ülkelerinde kadınlar cuma kılıyor ama hiç bir kadın cuma vakti camide öğle namazını kılıp çıkmıyor. Bu bir ülkemiz klasiği olmaya doğru gidiyor, inşaallah yol yakınken bunu hallederiz... Cuma namazı kılınırken kadınların camiden çıkmasını yasaklamak mı lazım. Ben bu işi de anlamadım. Erkekler cumadan çıkmadan evinde öğle namazı bile kılmayan hanımlardan herkes Cuma kıyamındayken camiden çıkan bayanlara kadar yelpaze gittikçe genişliyor günümüz kadın - cami ilişkisinde.
Sünneti kıldık. Hutbede farklı bir ses. Hoca Efendi umrede olabilir. Konu vakıflarla alakalı malum vakıflar haftasındayız. Toplum hayatını ihya eden vakıflar ve akibetleri, kısa ve öz bir anlatımla kafi miktarda okundu. ‘Sevdiğiniz şeylerden Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe nail olamazsınız’.’(3/92) İnsanın parayla imtihanı. Kazanmak ve harcamak üzere inşa edilen dünya ve ahiret hayatı. Bütün malını infak eden Hz. Ebubekir, Hz. Ömer’e ‘sen yarısını ver’ ve ‘Bizim varisimiz yoktur diyen Hz. Peygamber (sav) Cuma hutbesinden nazarlara aktı. Namaz da zammı surelerden inşa edildi.
Cuma namazı bu camide mahallesine yakışan şekilde kılındı diye düşünüyorum. Allah kabul etsin. Bu camide Sultanahmet’in uzun cumaları yok. o kadar ki personelden önce gelmişim. Kısa süreliğine de olsa kapıda kaldım! Allah bu günleri de gösterdi işte. Hayat bir deveran, keser döner sap döner vesselam… 11.5.2012
11.5.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.