Hayal kurmak günah mı?.
0
Yorum
2843

kez okundu..

 

 
Hayal kurmak günah mı?.
 
Hayal kurmak günah mı, hayal kurduğum hiçbir şey olmuyor? 
Hayal kurarak Allah’ın rızasına mı karşı geliyorum
 acaba diye düşünmeye başladım.?
 
İnsan hayalleri kadardır derler, Yahya Kemal’de ‘insan hayal kurduğu müddetçe yaşar’ diye bitirir bir şiirini. Psikoloji de insanın hayal kurma yönünü tedavi biçimi olarak kullanır. Kuran’dan cennet ayetlerini hayal edip, nasip olması için dua ederiz. Dolayısıyla hayal kurmak sanılanın aksine hiç de dinen sakıncalı , aykırı bir durum değildir.
Bununla birlikte hayal de bir sınır var mı dır?, Neyi, nasıl hayal edebiliriz? Zihnimizi düzgün hayaller üzerine nasıl tanzim edebiliriz, Allah rızasına uygun hayal nasıl olabilir  diye düşünmemiz de önemlidir. Hayal zihni ‘saldım çayıra’ formatından kurtarıp kişiyi doğru üzerine motive eden tarzda  olmalıdır. Hayali ‘hırs ve haza’ mahkum edersek istikametin pek de iç açıcı olamayacağı gerçektir. Bu anlamda hayal kontrolsüz ve afaki bir düşünme biçimi değil bilakis gittiğimiz yolun ötesini öne getirme prosesidir de diyebiliriz. Burada ‘gittiğimiz yol, içinde bulunduğumuz süreç’ noktaları önemli. İnsanın yöntem geliştirme ve hayatını farklı açılardan ele alma imkanını içine almaktadır. Dolayısıyla hayal, bir sonra ki adımı daha rahat gerçekleştirme imkanının da adı olmaktadır. Yoksa kendi dışında insan ve hayatlar üzerinden yapılan hayaller veya olma imkanı olmayan hayaller ‘farz-ı muhal’ olarak tanımlanır. Kadının kendini erkek olarak hayal etmesi farz-ı muhale örnek olarak verilebilir. Birinci sınıfta bir öğrencinin okul bitirince ne istediğini hayal edip ona göre rotasını çizmesi de doğru hayallerden biridir. Dolayısıyla hayallerin sınırı ve içeriği önemli. Porno türünden hayallerden de uzak durmalıyız.
Bu açıklamalardan sonra yukarıda ki soruya dönersek öncelikle kurulan hayallerin içeriğine bakmak lazım. Diğer noktada hayal kurulan sonuç ile takdir edilen sonucun farklı olması halinde ki duygulanımımızdır. Aslolan takdir edilen sonuçtur. Hepsinden önemlisi takdir edilen sonuç bizim için de hayırlı olan sonuçtur. Onun için eskiler ‘olanda hayır vardır’ derler ve hayallerinin fevkine çıkıp takdire razı olurlar. Bu hayal kurmaktan vazgeçmek anlamına gelmez, bilakis  geri dönüşler yaparak hayallerimizde ki boşlukları görebilme ve daha sağlıklı hayaller kurma becerisini geliştirmenin yollarını bulma imkanını sağlayabilir. Olmayan sonuca takılmak yerine, olması istenilen üzerinde çalışmak, çabalamak, yöntem geliştirmek daha sağlıklıdır.  Cenneti hayal etmek ve bunun için çabalamak Müslüman için önemli bir motivasyondur. Dolayısıyla hayalden vazgeçilmez, içeriği düzeltip, bu seferde tutturamadım diye kendi tiye alınıp, devam edilir. Çünkü insan hayal ettiği müddetçe yaşar. 2.3.2012 Nevin Meriç medyasofa.com
16.3.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.