GÖKTEKİ AY’I BEN DÖNDÜRMÜYORUM Kİ!
2
Yorum
1774

kez okundu..

GÖKTEKİ AY’I BEN DÖNDÜRMÜYORUM Kİ! Nevin Meriç

Regaip Kandili haftaya Perşembe olması lazım değil mi. Her sene böyle kutluyorduk.

Ömrümde böyle bir şey görmedim. Diyanet neden böyle yapıyor.?

 
İnsanın zamanla ilişkisinin önemli ve bir o kadar da tanımlanamayan yönü vardır. Zamanın mahiyetinden, günün şekillenişi ve insanın yapıp etmelerine kadar bir dizi gereklilik bu ilişkiyi belirler, anlamlandırmaya çalışır. Günün zaman açısından planlanmasında ‘ibadet’lerin önemlidir. Bir başka ifadeyle ibadet-vakit bilinci insan zaman ilişkisini geliştirmiş ve yaygınlaştırmıştır. Burada zamanın – hız merkezli konumlandırılışı değil ‘an’daki durumu esas alınmaktadır. Dolayısıyla ‘vakit’ üzerine hayatı tanzim etmek aynı zamanda an/ın değerini bilmeye yol açan bir dizi düşünce ve eylemlerle de içkindir. O zaman vakti önemsemek insan için vazgeçilmezdir diyebiliriz.
Buradan sorumuza gelirsek bu sene üç ayların bir ile Regaib Kandili aynı güne denk geldi. Öncelikle bunu anlamak lazım. Bu denk gelme ne ile ilgili. Gökteki ayın hareketi bizim elimizde olmadığına denk gelmeye de müdahalemiz olamaz. Demek ki bizim dışımızda ki irade böyle tanzim etmiş. İkinci olarak da günün başlangıcının akşam olduğu bilgisidir. Oysa takvimlerde gün güne ayarlı olarak yazılmaktadır. O zaman 2 Haziran’ın akşamı Regaib Kandili olarak yazılırken, 3 Haziran üç ayların başlangıcı olarak yazılmak zorunda kalmıştır. Burada iki farklı disipline ait bilgi kabulüyle karşı karşıyayız. Ay takvimine bağlı günün başlangıcı olarak 2 Haziranın akşamında Regaib kandilini kutlayarak doğru bir duruş sergilerken, 3 Haziran, üç ayların başlangıcı bilgisiyle de ‘acaba’ zihinlerimizi meşgul etmiştir.
Bunu fetva sorularından çıkartmaktayız. Kandilde ve hatta hafta başından itibaren en çok aldığımız soru kandilin neden üç aylar başlamadan olduğu, Diyanetin yanlış yapıp yapmadığı, Cuma günü oruç tutulup, tutulmayacağı. Burada öğrenme ve ibadeti doğru konumlandırma çabasını takdir ediyoruz. Ama mesele bilgide eksiklerimizin neden olacağı yanlışlar da kafamızı meşgul etmiyor değil. Sadece günün akşamdan başlaması bilgisi bile bize doğru duruş kazandıracakken, bunu reddedip ‘ömrümde böyle bir şey görmedim’ çıkarsamasıyla karşı tarafın yanlışlığı üzerinden kendi durumunu sabitlemek oldukça sakıncalıdır. Bu algının bir başka versiyonu olarak da, aynı güne denk gelmeye farklı tonlarda anlam kazandırma çabasında görmekteyiz. Her zaman olmayan bu durumun ‘daha mübarek’ olduğu algısı da vatandaşların sorularında karşımıza çıkmıştır.
Sonuç olarak gökte ki ay bu sene bize böyle bir sürpriz yapmıştır. Bize düşen agâh olup mevcut durumdan azami oranda faydalanmaktır. Ne var ki bilgideki nakısalarımız eylemlerimizi etkilemiş ve kandil gününün ruhuna uymayan davranma biçimleri gerçekleştirmeye neden olmuştur diyebiliriz.
Nevin Meriç 7.6.2011

www.medyasofa.com 

10.6.2011 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder
 
selam ben teşekkür ederim. kolay gelsin selam ve dua ile..
nevder@gmail.com
Farkında olmadığım bir durumdu, yazı ve bilgilendirme için teşekkürler...


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.