DOĞUNUN LİMANLARI
0
Yorum
2121

kez okundu..

DOĞUNUN LİMANLARI- Fatma Bayram

 

Şubat 2010’nda okudum bu romanı. Hayret ki ve ne iyi ki okur okumaz notumu almışım kitap hakkında. Böylece okunanların biriktiği şu günlerde sizleri (her kimseniz) “yok mu yeni bi yazı” merakında bırakmamak için (biliyorum her gün bakıyorsunuz siteye!) hazırlardan bir yazıyı kullanmam da mümkün oldu.

 

“Doğunun Limanları”, Maalouf’un, epey önce okuduğum, “Afrikalı Leo”su kadar etkileyici gelmese de, dünyadaki tüm düzenlerin derinden sarsıldığı bir dönemin, insanların gündelik hayatlarını nasıl temelinden değiştirdiğini göstermesi açısından fena değildi.

 

Bir imparatorluğun (Osmanlı) dağılışını, savaş yıllarını, Yahudi-Arap gerginliklerini konu edinen bu romanda, tozu dumana katılmış bir fonun arkasında, benim en çok dikkatimi çeken asaletin ve yüksek beklentilerin insanı nasıl kırılgan yaptığının resmedilmesiydi.

 

Bir de, hayatın, küçük sandığımız ayrıntılarında, bazen “hayır” bazen de “evet” diyememenin, bütün bir geleceğimizi nasıl kökünden değiştirdiğini sonradan fark etmenin acısı var bu kitapta. Önce acı; sonra da bu acıyı kabullenmenin getirdiği teslimiyet, kadere rıza… Fatma Bayram 1.4.2011

 

26.4.2011 tarihinde yazıldı..
Fatma BAYRAM

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.