ÇOCUKLARIN ÖDEVLERİNE YARDIM
0
Yorum
1730

kez okundu..

ÇOCUKLARIN ÖDEVLERİNE YARDIM

ETMEK İÇİN OKUNANLAR-  

Üç çocuğum var malumunuz. Biri üniversitede, ikisi de lisede. Oğlum ödevlerini, karada, denizde, havada, seyri sefer halinde, iki arada bir derede, beş on dakika içinde yaptığı için benden hemen hiç yardım istemedi. Kızlardan biri, kendine eziyet derecesinde mükemmeliyetçi olduğundan, en iyiyi yapabilmek için hep fikir sorardı lisede sözel derslerde ödevlerini hazırlarken. Diğer kızım da öyle. Şimdilerde sadece o, projeleri, sunumları ve edebiyat ödevleri için zaman zaman akıl soruyor. Eh ben de hem onlarla bir şeyler paylaşmanın, fikri sorulan ve önemsenene anne olmanın zevkini yaşıyor, hem de onların sayesinde, eksik olan lise eğitimimin (liseyi dışardan bitirmiştim) açıklarını kapatıyorum biraz da olsa.

 

Bu meyanda son olarak Hacer’e ödevinde fikir vermek için iki kitap okudum: Sevgili Arsız Ölüm (Latife Tekin) ve Kırmızı Pazartesi (Gabriel Garcia Marquez).

 

Latife Tekin’den bir kitap okumayı zaten epeydir istiyordum. Gezdiğim kitapçılarda birkaç kez (üstelik de bu kitabı) elime alıp alıp bırakmıştım, daha acil okunacak kitapları alabilmek için. Demek ki kısmet bugüneymiş. Öncelikle yazarın, gelenekleri, dilleri, inançları, giyim kuşamları, günlük hayatlarındaki detayları içerecek kadar köy yaşantısına vakıf olması, kitapta anlatılan şeyleri gerçek dışı, hayal ürünü ya da zorlama köy edebiyatı olmaktan çıkarmış. Cahilliğin insan hayatını nasıl zifiri karanlığa boğduğunu, böylesi bir karanlığa düşen bireyin tek başına direnemeyip zamanla onlardan birine dönüştüğünü ve içlerinde en zeki olanı nasıl hiç anlamayıp el birliğiyle delirttiklerini bazen gülerek, bazen üzülerek okudum. Anlatılan ortam benim için çok da yabancı değil. Tamamen içine gömülmesem de hep yakınlarımda, yanı başımda olmuştur hayatım boyunca. Ordaki akıllı, zeki, sıra dışı insanlara hep üzülmüşümdür. Bu roman o yüzden hislerime tercüman oldu diyebilirim. Sırf Anadolu’nun konuşma dilini (bazılarımız için hatırlamak bazılarımız için de) duymak için bile okunmalı bu kitap.

 

İkincisini (Kırmızı Pazartesi) yeni okumaya başladım. İkisini bitirince gelenekler açısından iki romandaki paralellikler ve zıtlıklar üzerine hazırlanacak bir ödevde kullanılmak üzere ham notlar vereceğim kızıma. Ne güzel ödev değil mi?

21.3.2011- Fatma Bayram

 

26.4.2011 tarihinde yazıldı..
Fatma BAYRAM

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.