ÇİÇEKLİ BOŞLUK
0
Yorum
1503

kez okundu..

ÇİÇEKLİ BOŞLUK

Çiçekli boşluk Yıldız Ramazanoğlu'nun Kapı Yayınları’ndan çıkan son hikaye kitabı. Bir çok hikaye, makale ve gazetede yazarak ülke entelektüel entelijansında önemli bir yeri tutan Ramazanoğlu bu kitabında da okuyucuyu şaşırtmayı başarıyor.

Daha kitabı elinize alır almaz bir demek çiçekle sizi karşılamaya hazırlanan bir boşluk beliriyor zihninizde adeta. Normalde kavrayamadığı ve anlamlandıramadığı için insanı ürküten boşluk kelimesinin taşıdığı gerginlik, çiçekle dengelenmeye veya revize edilerek hafifletilmekte. Böylece boşluk sıkıntı veren ve gerginliği yansıtan boyutundan çıkarılarak ihtiyaç hissedilen, tavsiye edilen güzele dönüşüyor.

Ramazanoğlu adeta durup bir geriye bakmak ve dahi ileriyi görebilmek için hayatımızdaufak boşluklara ihtiyacımız var: korkunç bir hız sarmalında her gün doğru yanlış tespit edemediğimiz enformasyonlar ağında sıkışan zihin ve kalbimizi sakinleştirmek, asli fonksiyonuna irca etmek için demekte gibidir.

Ve dahi etrafımızda gördüğümüz ve bir biçimde es geçtiğimiz hayatlara dokunmak için. Ramazanoğlu gerçek hayattan aldığı insan yaşanmışlıklarıyla bizi kendimize getirmeye düşünmeye çağırıyor. Her hikaye insanı anlatıyor, ben/e kendine bakmaya ve insana bir diğer ifadeyle kendine ne kadar yakın/uzak olduğunun farkına varmaya çağırıyor.

Dokunmadığımız hayatlar ben/in kaybettiği insani yönü aynı zamanda bunu fark ettirmeye çalışıyor hikayeleriyle... Hikayeler olabildiğince kısa bir Çırpıda okunuyor. Bir o kadar da derinlikli. Sanki cümleleri bitirmek istemiyor gibi: okuyucu tamamlasın diye. Devrik cümlelerin çokluğu da bundandır diyebiliriz. Hikayeler dünya kadar ahiretle de ilintili. Yaşanılan duruma dair zihinsel akış dünya ve ahiret derinliğinde metinde yerini buluyor. Bu anlamda da hikaye daha bir ben/e insana hitap ediyor. Mesal bu günlerde sıklıkla yaşadığımız kentsel dönüşümün ortasında kalmış ileri yaşlarda bir insanın zihninden geçen; bu caddenin mercimek ekili zamanlarını bilirmiş, dükkan sahipleri de önceden buralarda ekip biçerlermiş, neredeymiş eskiden böyle binalar... cümlesi sizin zihninizde de onaylanıyor. İlginçtir bir çok kereler kullandığım toplu taşıtlarda bende aynı şeyleri düşünürüm; Bağlarbaşının bağlarını, Çavuşbaşının bostanlarını camdan bakarken apartmanlar içine sığdırılan binlerce insanın dip akıntılarında...

İşte Ramazanoğlu'da bize bunları hatırlatıyor bir diğer anlamda bizi bizle karşılaştırıyor içimizdeki boşluğa yerleştirdiği çiçek demetiyle....

Nevin Meriç 15.3.2014

17.3.2014 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.