Cezeri Kasımpaşa cami bu Cuma, namaza kadınları da buyur etti
0
Yorum
2780

kez okundu..

 

Cezeri Kasımpaşa cami bu Cuma, namaza kadınları da buyur etti.
 
Aralık ayının ilk Cuma gününde Ankara’da bulunduğumda Cuma günlükleri yazılmadı. Belki orada da kılma imkanımız vardı ama programımız çok dolu olduğundan pek bir yere kıpırdayamadık. Bu hafta mekanımızda olduğumdan kadın Cuma günlüklerine devam ediyorum.
Bugün mesainin ilk saatlerinde Kutuz Hocanın vefat haberleri maillere düştü.  Allah rahmet eylesin dedik. Uzun bir süredir hasta idi, birkaç aydır da hastanede yatıyor ve koma hali devam ediyordu. Muharrem ayının ortası aynı zamanda emanet sahibine verme zamanıymış ki Kutuz hoca da diğer yolculuğuna başlamak için terk-i dünya eyledi. Taziye önemli sünnetlerinden, ben de çok titizlenirim. Hemen arkadaşlarla iletişime geçtim ama benden önce öğrenen olmamış. Demek herkes uykuda; mesainin böyle bir avantajı var işte. Güne erken başlayıp, geç bitirmek önemli tabi. Neyse bir sünneti ihya etmek niyetiyle gruplara haber verildi. Cenaze namazı Ankara’da defin ise bir gün sonra Rize/ Güneyce’de olacakmış. Bir arkadaş İstanbul’a uğrasa keşke diye yorum yapmış. Doğru İstanbul cemaatinden bir çoğu cenazeyi teşyi edemeyecek ama haddinden fazla kalabalık olacağı kesin. Yılların hocası, Cumhuriyetin ilk yıllarını yaşayanların yakınlarından bulunmuş, onların düşünce ve duygulanımlarını bire bir yaşamış bir insan. İsmail Kara hocamız bunları kaydetti de bizde öğrendik.
Bugün bizim kadın Cuma namazı içinde bir ilk yaşandı. Artık ezeri Kasımpaşa Camisindeyiz. Birkaç senedir öğle arasında çalışan hanımlara Kur’an öğretiyordum. Caminin üst katı kadınlara ayrılmıştı. Orada bir masa birkaç tabureyle civar kurumlardan gelen hanımlarla çok pratik bir şekilde eğitime başladık. Ama caminin içinde sıkıntı oluyordu. Diyanetin camilerde kadınlar yeri ve kadın cumalarına dair açılımına da denk gelen problemimiz imam efendi’nin gayretiyle çözümlendi ve camide kadınlara ait ufak bir yer ayrıldı. Artık bu bölümde ders yapmaya başladık, biraz daha rahatladık. En azından daha sesli ders yapabiliyoruz.
İşte  cuma namazını da bu öğrencilerle birlikte kıldık. Böylece kadın cumalarının toplumsal kabulü ve sürdürülebilirliğine Kuran Kursu öğrencilerinin yaptığı katkıya bizde dahil olduk. Öğle namazını birlikte kılıyorduk ama Cuma namazını kılmak onları çok heyecanlandırdı. İlk defa Cuma kılmanın mutluluğu yanında, oğluyla aynı cemaate dahil olup camiden birlikte ayrılmanın hoşnutluğu da hanımların yüzlerine yansımıştı. Kadın cemaat profilini de kaydetmem lazımdı ama fotoğraf makinemi almamışım. Bakalım bir sonra ki Cuma inşallah görsel bir kayıtla da anı sabitleyelim.
Sultanahmet’in ihtişamından ayrılmanın burukluğu olmadı değil ama bu cami daha yakınımızda. Daha mütevazi ve cemaat çalışan kesimden. İmam efendi de bunun farkında. Namazı zamm-ı surelerden kıldırdı. Hutbe de engellilerle alakalı idi. Kısa ve güzel bir duayla da namazı bitirdik. Nereden baksam kırkbeş dakika kazandım. Dolayısıyla mesaiye uygun bir kadın cuması kılmanın hoşnutluğunu yaşadık. Ayrıca Nuriosmaniye caminden tart edildikten sonra onun diğer cephesinde ki camide buyur edilmek de ilginç bir tecrübeydi. Camilerin kadına yönelik hizmet alanının farklılaşması ve çeşitlenmesinde imam efendilerin önemi ve rolünü bir kez daha yaşamış olduk.
Cezeri Kasımpaşa cami bu Cuma, namaza kadınları da buyur etti. Biz de memnuniyetle icabet ettik. Allah kabul etsin, daim eylesin.
9.12.2011 Nevin Meriç
9.12.2011 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.