Belki de Google Kandilde Logosunu Oruç Tutanlara Göre Ayarlayabilir!
0
Yorum
1824

kez okundu..

 

Belki de Google Kandilde Logosunu Oruç Tutanlara Göre Ayarlayabilir!
Miraç’ta oruç tutmak için gece kalktığımda ezan okunuyordu.
Biraz atıştırıp niyet ettim, orucum oldu mu?
İbadetlerin sahihliğini belirleyen bir çok faktör vardır ki bunlardan biri de zamandır. Hatta zaman bilinci ve zamanı yapılacaklara göre bölümlere ayırma fikrinin ibadetlerden kaynaklandığı kabul edilmektedir. Değişik zamanlarda ibadetler de içerik, şekil açısından farklılaştığından  yapılmadan önce zamanın hangi cüzünde bulunduğumuzun doğru bilgisine sahip olmak gerekmektedir. Bunun için de öncelikle takvimi doğru kullanma şeklinde bir düşünce ve eylemimiz olmalı. 
Toplumsal hayatta ibadet edenlere kolaylık olması babında  takvim-zaman ilişkisine dair uygulama formülleri oluşturulmuştur. Takvimde yazılan namaz vakitleri ve dış dünyada okunan ezan gün içinde yapılması gereken ibadeti bize hatırlatır. Ne var ki günümüzde sabah namazı, oruç ve takvim ilişkisinin toplum hayatında yaşanan bilgilenme eksikliği çerçevesinde gittikçe sıkıntılı bir hal almaya başladığı gözlemlenmekte.  Diğer vakitlerin aksine sabah namazı vaktini belirleyen ezan değil takvimde yazıldığı gibi imsaktır. İmsak ile güneş arası sabah namazının vaktidir.  Ezan ise sünnete uygun olarak güneşe yakın; imsaktan 45 – 60 dakika sonra okunmakta; daha çok müslümanın cemaate iştiraki gözetilmektedir. Hz. Peygamber (sav) uygulaması da bu şekildedir.
Ne var ki zaman içinde doğru dini bilgilenme kanalların ve imkanlarının azalması bu konuda da kendini göstermiş ve önemli sayıda bir kitle sabah ezanı, imsak, namaz ve oruç ibadetlerinde ciddi sıkıntılar yaşar hale gelmişlerdir. Bunu namaz üzerinden örneklendirirsek; imsaktan sonra sabah namazı kılınıp kılınmadığı bilinmemektedir.  Bu durumda  kış günlerinde imsakla evinden çıkan bir çok insan  sabah namazlarını kılamamanın kaygısını taşımaktadır. Benzer durum Ramazan’da oruçta görülmekte, imsakta oruca niyet eden kişi bir de çalışıyorsa namaz kılmak için beklemek durumunda bırakılmaktadır. Takvimlerden temkin uygulaması da kalktıktan sonra imsakla birlikte sabah namazı kılınabilir. Vakti olan bekleyip mukabele dinleyip güneşe yakın kılarsa daha sevap ve ne mutlu onlara tabi. Ama iş hayatı böyle bir durumu imkan dışı bıraktığından farzları bilmek ve neyi neden yaptığını bilmek insanı rahatlatmakta sorumluluktan kurtarmaktadır.
Oruç ibadetinde de benzer durum yaşanmaktadır. Ramazanda oruç tutana kolaylık olsun, vakti kaçırıp ibadetleri tehlikeye girmesin diye ezan imsakta okunurken, ramazandan sonra uygulama değişmekte ezan/imsak vakti girdikten (45-60 dakika) sonra okunmaktadır. Bu durumu bilmeyenlerin ramazandan sonra tuttukları oruçlar tehlikeye girmektedir. Nitekim kandil günlerinde oruç tutmak isteyenlerden en çok aldığımız sorulardan biri de ezana kadar yemek ve içmeyi devam ettirdiklerine dairdir. Dolayısıyla misakı geçirdikleri için de o günkü oruçları olmamaktır.
Şimdi soru şu; Ramazan dışında da ezan imsak vakti mi okunmalı, ya da sünnete uygun olarak mevcut uygulamaya devam edilip bu kadar basit bir bilgiden mahrum kalınmaması için gayret mi gösterilmeli. Mesela; kandil günü camiye gidene imamlar, televizyon seyredene ekran başındakiler ‘oruç tutacaklar saatlerini imsak vaktinden önceye ayarlamayı unutmasınlar mı demeli veya  böyle bir alt yazı mı geçmeli … belki de google kandilde logosunu oruç tutanlara göre ayarlayabilir! Bu kadarının abartı olduğunu biliyorum ama bir vakti , bir  ibadeti  kurtarmaktır  hedef ki belki de oradan kurtuluş reçetesine sahip olunmuş olacak  kim bilir … vs. Nevin Meriç 30.6.2011 medyasofa.com
3.7.2011 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.