BABAMIN YALANI BENİM KIYAFETİMİ ETKİLER Mİ?...
0
Yorum
1681

kez okundu..

 

BABAMIN YALANI BENİM KIYAFETİMİ ETKİLER Mİ?...
Babam ile birlikte alışverişe çıktığımızda dükkan sahipleri az para alsın diye ‘bu çocuklar yetim’ diyor. Çok canımı sıkıyor, üzülüyorum ama en çok da giydiğimiz kıyafetler helal olur mu diye düşünüyorum. Babam yalan söylüyor, bunun bize günahı var mı?...
 
Çocuk büyütmek kolay iş değil. Bu hep bilinir de ne gibi geri bildirimlerin olacağı tahmin edilemez, hesaba katılamaz belki … Yukarıdaki soruda olduğu gibi babasının yalanıyla büyüyen kızın kendini inşa etme sürecinde yaşadığı/cağı sıkıntıdan, dünya – ahiret konseptinde neden olacağı sıkıntıya kadar bir dizi problemler bizi bekler. Çocuklar bizim söylediklerimizden çok yaptıklarımız üzerinden çıkarsama da bulunuyorlar ve ergenlik dönemiyse daha da acımasız olabiliyorlar. O süre gelmeden tedbir almak lazım.
Sorumuzda ki aileye gelirsek babanın bu davranışı ciddi problemli. Acaba baba olarak bazen yalan söylemenin kötülüklerine dair öğüt veriyor mu çocuklarına diye düşünüyorum. Sanki çocuklar bunu babalarının yüzüne söylemiyorlar gibime geliyor. Belki de anneleriyle konuşuyorlardır. Üç kuruş indirim çocuğun bütün dünyasını alt – üst etmiş. Yalan söyleyen babasını doğru/sağlam bir zemine oturtabilir mi artık. Bir de yalana neden olan, zemin sağlayan kendilerine dair ihtiyaç olunca problem bir kat daha büyüyor çocuğun nazarında. Belki de biz olmasak babam yalan söylemeyecekti diye de düşünebilirler veya bizim yüzümüzden babam yalan söylemek zorunda kalıyor diye… Bu ise problemin en ağır kısmıdır. Çocuğun anne ve babanın yaşadığı sorunların nedeni olarak kendini görmesi, ben inşasından en problemli durumu..
            Sorunun dünya – ahiret kısmı da önemli. Bize soru yönelttiğine göre ergen veya ön-ergen safhalarında bu çocuk. Hem dünyayı hem de ahireti anlamaya ve anlamlandırmaya çalışırken yaptıkları ve yapmak zorunda kaldıkları bağlamında kendi durumunu merkeze koyuyor. İhtiyacı olan kıyafet, bunu yanlış yoldan temin eden baba ve kıyafeti giymek zorunda kalan çocuk şeklinde ki denklem bir çok açılardan sıkıntı yaratıyor. Babaya itiraz fayda vermiyor veya edemiyor dolayısıyla kıyafet giyilmek zorunda ve fakat üzerinde iğreti duruyor; babanın yalan beyanı kıyafet üzerinden kızı tedirgin ediyor. Babanın günahını kıyafetle özdeşleştirdiğinde kendi – kıyafet ilişkisi dünyadan – ahirete uzanan bir sıkıntı yumağı şeklinde çocuğu geriyor. Ve üç kuruş indirim kızda ateş yumağına dönüşüyor.
Tabi burada tamamen sorunlu bir baba profili çizmek istemiyorum. Çocuklarını düzgün giydirmek için uğraşı verirken, maddi yetersizlikler en çok baba ve anneyi perişan ediyor. Arkadaşları içinde sıkıntı çekmesin diye anne ve babalar çocuklarına eksiklik yaşatmak istemiyorlar. Ama soruda da görüldüğü gibi bu doğru duygu ve düşünceyi yanlış yoldan gerçekleştirmek ciddi problem. Çocuğun duygu ve düşünce dünyası alt-üst edilebiliyor.
Çözümde çocuklarla iletişimi daha sağlıklı hale getirmek kadar çocuğun yetenek ve beceri üzerinden gelişimi ve kendi ayakları üzerinde durmasının esas olduğuna ikna etmek gerekiyor gibi. Tabi çocuğun büyümesi için gerekli olan zamanın geçme sürecinde de sabır ve dua ebeveynlerin en önemli yardımcıları olacaktır diye düşünüyorum. Çocuklarla birlikteyken onların iç konuşmalarını öğrenmek için yöntem geliştirmek bizim daha doğru davranmamızda etkili olabilir. Anne baba olmak zor zanaat vesselam…7.2.2012 Nevin Meriç
 
2.3.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.