ANADOLU YAKASI- MUSTAFA KUTLU
0
Yorum
2510

kez okundu..

 

ANADOLU YAKASI- MUSTAFA KUTLU
Dergah Yayınları
Anadolu Yakası Mustafa Kutlu’nun yeni çıkan kitabı. Kapakta yazan Nehir Söyleşi ibaresi yazım tarzını ifade etmekte. Bazıları Mustafa Kutlu’yla yapılan söyleşi zannedebilir de! O zaman bu söyleşi Mustafa Kutlu’nun kendi kendiyle yaptığı ve kurguladığı bir söyleşi kitap oluyor. Bu aynı zamanda son yıllarda çok popüler olan nehir-söyleşi kitap tarzına dair hem gündemi yakalamak hem de hikaye yazarı olarak gerçekleştirmek anlamına da geliyor.
Gerek isim gerek kahramanı klasik Mustafa Kutlu – Anadolu insanı ve toprağı temasını ifade ederken, bir televizyon kanalı sahibiyle yapılan söyleşi olması da şehirde iş ve mekan tutan Anadolu’yu karşımıza çıkartıyor. Buradan da anlaşılacağı üzere Anadolu Yakası bir televizyon kanalı ismi. Nehir söyleşisi de kanal sahibiyle yapılıyor.
İçinde köy yoksunluk ve fakat sadelik ve huzur içiçeliği ile şehrin karmaşık sosyal hayatları konuşmalara yedirilmiş. İyi adamlar becerikli ve dürüst, yaramazlar da hayatın zorlukları karşısında yamulup yolunu kaybedenler, kanal sahibinin işi gereği tanıdığı çevre ilişkilerinde karşımıza çıkıyor.
Bunun yanında din, siyaset, devlet, modern hayat biçimi, Batı-Doğu karşıtlığı herkesin her şeyi bildiği bu topraklar insanına dair örneklem olarak güzel verilmiş.
Uyanık ve çalışkan kanal sahibinin geriye bırakacak bir filmi yoktur. Bu konuda imdadına kendisiyle yapılan bu söyleşi kitap yetişir ve namını bedevaya kalıcı hale getirir. İyi bir yöneticidir, elemanlarına yetki ve sorumluluk verir. Başarısında bu yeteneğinin payı olduğu da yadsınamaz.
Kitap hemen hemen bütün nehir söyleşi – otobiyoğrafi kitapları gibi mükemmel kahraman koduna uygun olarak kurgulanır. Bu anlamda da kitabın hakikatle ilişkisi doğru kurulmuş olmakta.
Kitap aynı zamanda Mustafa Kutlu’nun bu konularda söylemek veya yazmak istediği fikirleridir. Makale formatında değil de söyleşi olarak kurgulanmış. Bu anlamda biraz sıkılabilirsiniz. Bunda kurgunun insanı belirleyen yönünün olduğuna da dikkat edilmesi gerekir. Bütün büyük sözler, fikirler illa makale formatında, dipnotlu yazılacak değil ya. Ama biz öyle kodlandığımızdan her şeyi bilen kanal sahibinden ilerleyen sayfalarda rahatsız olabiliriz.
Kitap tam kararınca. O yönüyle de Mustafa Kutlu klasiği. Rahat okunan bir ramazan kitabı olabilir. 1.8.2012 Nevin Meriç
1.8.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.