ALO-FETVADA ŞEVVAL AYI
0
Yorum
1250

kez okundu..

 ALO-FETVADA  ŞEVVAL AYI

Ramazan ayını takip eden Şevval ayı alo-fetvada oruç soruları ağırlıklı olarak geçer. Halk dilinde altı gün oruçları olarak bilinen oruçlar bu aya mahsustur. Ramazan ayından sonra sevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Nitekim Hz. Peygamber Efendimiz (s.a.v.), Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Sevval ayından altı gün ilave ederse, sanki yılın bütününde oruç tutmus gibi olur (Müslim, Sıyam, 24; Tirmizî, Savm, 53) buyurarak Şevval  ayında altı gün oruç tutmaya teşvik  etmiştir.  Bu oruç art arda tutulabilecegi gibi, ara verilerek de tutulabilir.

 

Şevval ayında Alo-fetvaya gelen en yoğun soru özellikle hanımlar tarafından Şevval ayında tutulacak altı gün orucunun niyetine dairdir. Hanımlar haklı olarak altı günlerin  Ramazanda tutamadıkları oruçlara sayılıp sayılamayacağını merak etmekte ve yoğun bir şekilde aramalar yapmaktadırlar. Öncelikle her ibadet için niyet gerekir. Her ikisine sayılsın veya ben tutayım da Allah'u Teala nasıl olsa kabul eder kolaycılığı Allah-ibadet-kul ilişkisine yakışmaz. Müslüman ne yaptığının hele ki ibadetinde neye kastettiğinin bilincinde olmalıdır. Dolayısıyla niyetler ya kaza ya da nafile olarak netleştirilmesi, belirlenmesi gerekmektedir. Bununla birlikte kaza orucu olarak niyet edildiği takdirde Şevval sevabından mahrum olunup olunmayacağı merak edilmekte bu sevaba da nail olunmak istenmektedir. Niyet kaza takvim şevval olunca murat edilenin olacağı umulur.

Ayrıca altı gün oruçlarına dair soruların yoğun olması halkımızın oruç-ibadet ilişkisindeki samimiyet ve ısrarını açığa çıkarmaktadır ki bu da güzel ve memnuniyet verici bir durumdur.

Oruç kulu Allah'a yaklaştıran önemli ve gizli ibadetlerdendir.  Bedenlerin sadece iştah ve yemek üzerine kurgulandığı günümüzde bu ibadetin anlamı daha bir açığa çıkmaktadır. Dolayısıyla insanın Ramazan ayı ile oruca alışan bünyesini, şevval, pazartesi, perşembe, zilhicce, muharrem...vs oruçları ile zenginleştirmesi  tahmin dahi edilemeyecek nimet ve sevapları da kazandıracaktır. Dünya hayatı da sevapları çoğaltmak üzere verilen uğraşı olmalıdır zaten...

Nevin Meriç

23.7.2015

 

 

26.7.2015 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.