Allah’ın Nimeti ve Allah ile Kurulan İlişki Biçimlerimiz….
0
Yorum
1625

kez okundu..

 

Allah’ın Nimeti ve Allah ile Kurulan İlişki Biçimlerimiz…. 
Evde tost yaptığımızda ekmeği / nimeti ezdiğimiz için ona saygısızlık yapıyor sayılır mıyız. 
Bazen de iş yerinde ütüyle börek falan ısıtıyoruz bu da aynı şekilde değerlendirilir mi.
Bu şekilde yapmamız günah mı?
 
İnsan diğer yaratılanlardan farklıdır. Bunu bilmek ve görmek için de alim olmaya gerek yok. Ama bu farklılığın ne olduğu, içini nasıl doldurulacağı…vs ilgili bir dizi bilinmesi ve tatbik edilmesi gereken durumlar vardır. Bunlar insanın biyolojik  yönünden çok, farklı yönüyle ilgilidir. Dolayısıyla insan açısından farklı yönünün anlamı ve önemi vazgeçilmezdir. Bu anlamda insana huzur ve mutluluk verecek uygulamalar neler olmalıdır diye sorulabilir.
Din insan açısından varoluşsal öneme sahip olduğundan, farklı yönünü anlama ve anlamlandırmada da vazgeçilmez konumdadır. Dinin bu yönü diğer izimler tarafından tartışılmış, yerini dolduracak söylemler geliştirilmiş fakat insan dinden uzaklaştırılamamıştır. Bununla birlikte insan algısı farklılaştırılarak dini rükünlerin bağlamı değiştirilip, doğru ve sahih bilgiyle araya mesafe konulmuştur. Bu mesafe günümüz insanının din algısı ve davranma biçimlerinde açıkca görülmektedir. Modern insanın talepleri ve bunlarla ilgili yaptıklarına baktığımızda bunu daha iyi anlayabiliriz.
Dinin rükünleri ayet ve hadisler insanın dünyayı anlama ve anlamlandırma talebinde en etkin konumdadır. Fakat rükünleri anlamak için de ciddi bilgilenme ve davranışsal düzenlemeler gerekir. Bunlardan mahrumiyet insanı dinden uzaklaştırmazken daha dünyevi dediğimiz eylemler dinin rükün formunda algılanır. Bu durum baktığımız yere göre farklı yorumlar içermekte; dini düşüncenin sürekliliği göstermesi açısından değerlendirildiği gibi, din daha alt düzeylere indirgenerek asıldan uzaklaşılması anlamına da gelebilir. Din açısından baktığımızda asıldan uzaklaşıp furu dahi olmayan alanlarda oyalanmanın insanın varoluşsal anlam arayışını gerileten hatta engelleyen yönü vardır. O mahiler ki deryayı bilmezler sözünde olduğu gibi oyalanıp dururuz.
Oysa hayat insana verilen en önemli nimettir. Her hali insanın kazanımı için var edilmiştir. Geriye insanın bunu anlaması ve kavraması kalır. Bunu engelleyen durumları açığa çıkartarak mücadele etmek gerekir. Bu mücadelenin en önemli güç alanlarından biri de Allah’ın farzlarıdır ve bildikleriyle amel edene Allah bilmediklerini de öğretir.
Sonuç olarak Allah’ın nimetiyle kurduğumuz ilişki biçimlerine dair sorgulamalarımız,  Allah  ile kurduğumuz  ilişki biçimin nasıllığını gösterir. Her iki durumda da doğru yerde  durmak, doğru bilgi, sağlam duruş ve sabırla mümkündür. Sorunun yazılanlar dışında ki cevabına gelince tost yapmakta, ütüyle ısıtmak da günah olmaz… 11.3.2011 Nevin Meriç
 
 
 
19.4.2011 tarihinde yazıldı..

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.