ACIBADEM - PİRAYE ŞENGEL
0
Yorum
1959

kez okundu..

 

ACIBADEM - PİRAYE ŞENGEL
Kültür AŞ’nin bazı yazarları İstanbul’un semtlerini yazdırdığı kitaplardan biri de ACIBADEM’dir. Tabi yazarın o semtle ünsiyeti ve uzun yıllar oturması gözetilmiş ama yine de yazarın kendi yaşanmışlıkları bağlamında metin inşa edilmiş. Bu anlamda hatıratların bir bölüm gibi de düşünlebilir.Bunun yanında semtin tarihçesine dair detay bilgiyle de hatırat yazımından ayrılır. Ayrıca eski Acıbademlilerle konuşması da kitaba önemli bir katkı sağlamış. Bu kitapta tanıtılan Halit Macit Bey tam bir Osmanlı tebasının esintilerini hatırlatıyor. Ben ise oturuduğum semt ve yakınlarına dair özel bilgileri öğrenme saikiyle bu kitabı almıştım.
Piraye Şengel uzun yıllar Acıbadem’de yaşar. Acıbadem Kız Lisesi, Güzel sanatlar Fakültesi ve ilkokul kadar camiler de Acıbadem’i bugünlere taşır. Semtin bir cadde etrafında yavaş yavaş şekillenmeye başlamasına tanıklık eder. Acıbadem köprüsü ve E5 ile çevre yollara bağlanan Acıbadem’de değişen ve değişmeyeni gözleme imkanı bulur.
En çok köşkleri etkiler Piraye Şengel’i. Mimari yapısında orijinal örneklerde yakınındadır. Hırsızlığa tedbir anlamında dizayn edilen köşk tarifi ilginçtir. Dönemin en ciddi problemi ve sivil çözümü diyebiliriz. Ayrıca hala mütahide verilmeyen birkaç köşkün olması da Acıbadem’i ayrıcalıklı yapar.
Semt sakinlerinin profili de önemlidir. Adnan Giz Kadıköy kitabında Acıbadem loncasından bahseder. Daha çok askeri alanda hizmet veren grup dönemin askeri, siyasi durumunu değerlendirirler. Rumeli-i Şahane grubun favori konusudur. Çünkü katıların hemen hemen hepsi Balkan orjinlidir. Bir anlamda kültürel bir grup olarak tanımlanabilir. Bugün sitelerin içinde özel ve seviyeli bir komşuluğun varlığından bahseder. Evine modaevi havası veren terzi hanımdan,dairelerin ışıklarına bakarak evlerde ki misafiri anlayıp ihtiyaç olur diye dükkanını kapatmayan Bakkal’da artık çok eskilerde kalan insan ilişkilerini getirir insanın zihnine…
            Oldukça eski bir semt olan Acıbadem, Küçük Çamlıca eteklerinde olmanın cazibesini taşır. Hava , su ve toprak Acıbadem’de aranılan kalitededir. 1999 depreminden etkilenmemiştir. Şehrin gürültü ve hızından da bir biçimde kendini korumuştur.
            Bu kitabı okuduğuma çok memnun oldum. Koşuyolu için yaptığım araştırmada aradığı bir çok bilgiye bu kitapta rastladım. Özellikle Feridun Paşa’nın eşi Mısırlı Prenses Nevcivan Hanım’ın köşkü’nün eski kalp hastane binasından biri olması çok önemliydi. Feridun Paşa bir de cami yaptırmış. Bugün hizmete açık. İnsanın aradığı bilgiye ulaşması ve dahi ona çok yakın olduğunu öğrenmesinin keyfine ise diyecek yok. Demek ki yüzyıl arayla aynı hat üzerinde hareket halindeyiz. Nevin Meriç 6.1.2012
6.1.2012 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.