4) CORONA GÜNLÜĞÜ 3 Mayıs 2020
0
Yorum
739

kez okundu..

 4)-KORONA GÜNLÜĞÜ

3 MAYIS 2020

Bugün Mayıs’ın 3’ü. Korona günlerinde Mayıs ayına girdik, sonunda da Ramazan Bayramı var ama buruk geçireceğiz gibi gözüküyor. Gerçi ülkemizde pandemi artık kontrol altında, hastaneler rahat, diğer hastalara gelin çağrısı yapıyor doktorlar ama insanlar hala çekiniyor, korkuyorlar haklı olarak. Akşam bir doktor kalp hastası olan hastası hastaneye yatmayı geciktirdiği için vefat ettiğini söyledi.

Aslında Kovit19’u hepimiz süreç içinde an be an öğrenmelerle anlamaya çalışıyoruz. Virüs çok farklı tepkiler veriyor ve hala tam anlaşılamadı. Sürü bağışıklığı diyen ülkelerden İngiltere ABD ciddi sıkıntıda andeminin merkezi oldular ama aynı şeyi savunan İsveç başarılıymış. Hasta ve ölüm oranları normal düzeylerde dedi akşam ABD’den yayına katılan doktor. Hem de ne maske kullanıyorlar ne de izolasyon. Okullar da restoranlar da açık. Aslında çok öldürücü değil bilakis çok hızlı bulaşan bir virüs dediler ve herhangi bir alt hastalığı olmayan kalp, böbrek, tansiyon, şeker gibi kişiler evde kontrol altında atlatıyormuş. Bir yandan da bulaşma haritaları yayınlanıyor, toplu taşıtlarda, marketlerde. Ay kafalar da gönüllerde karışık… Allah kurtarsın insanlığı bu felaketten ki zaten de bütün büyük salgınlarda öyle olmuş bir biçimde çekip gitmişler bir zaman sonra dünya evreninden  …

Türkiye dünya ülkeleri arasında başarılı olanlardan. Kimsenin tahmin etmediği gibi büyük bir iş başardı.  Bunun için çok şükrediyoruz.  Ve dahi sabrımızın sonuna geldik ramazan olmasa beni bile kimse tutamayacak evde. Gerçekten çok sıkıldım nefes alamaz hale geldim. Hoş dışarı çıktığımda da maskeden nefes alamıyorum. Ramazan olunca çok çabuk yoruluyorum, yürüyerek gidip taksiyle gelmek gibi absürt bir durumu yaşamak istemiyorum. Naçar bayrama kadar sabredeceğiz.

Sokağa çıkma yasağı hafta sonlarını fiske bağlandı. Bakalım bayramı da kapsayacak mı?. Otoriteler kontrollü mesafeli bayram tebrikleri diyor da bu nasıl olacak bakalım. tecrübe edeceğiz. İnsanın insandan kaçacağı yeni bir formatı öğrenmeye çalışıyoruz. Yabani falan değil artık bu tarzı gerçekleştirenler bilakis sağlığı önemseme oluyor mesafe.

Türkiye dünyaya maske bağışına devam ediyor. ABD’ye bile gönderdi. Onlar geçen sene bu ülkenin bütün birikimlerini erittiler ama biz maske hediye ediyoruz. Niye bu kadar bonkeriz anlamadım.  Bakalım olumlu bir geribildirimi olacak mı?. Gazeteleri bile Türkiye imajını düzeltmek istiyor diye haber yaptı. Adamlar ölürken bile kibri bırakmıyorlar. Zaten kalbi mühürlenen kibirlileri uyandırmak mümkün değil.

Ülkemizde de bu ekolün temsilcileri var tabi. Akşam yine sinir oldum. Gazeteciler toplanmış Türkiye pandemi ve sonrasını konuşacaklar. Genelde başarısından bilim kurulundan falan ortak bir kanı oluşuyordu derken biri bilim kurulu ne kadar özgür, her kararını biz görüyor, biliyor muyuz? Hükümetle bilim kurulu ilişkisi nasıl vs gibi saçma sapan gevelemeler yapmaya başladı. Bir de o kadar inanmış ki doğruyu söylediğine herkes şaşkın bakakaldı bi dakika neler oluyor dediler. Hemen çevirdim TRT’ de güzel bir film vardı. Çavdar Tarlasında Bir Asi. Bugünlerde yazarlık atölyesine giden arkadaşımı haberdar ettim çok memnun olmuş bazı sorularına cevaplar bulmuş teşekkür etti sonunda.

Artık iftardan sahura kadar yatmıyorum. Bu süre su içmek, atıştırmak, izlemek, dinlemek arasında geçiyor. Sabah namazında biraz sallanıyorum ama Allah’tan kısa onu da eda edip ilk molaya kadar sızıyorum artık.

Bu online hayatı da çok sevdik. Günün her saati bir canlı yayın var istigramda. Mustafa Kutlu bile Youtube yayınına girdi benim burada ne işim var diye kendi de gülüyordu bu duruma. Zaruret diye bir şey var. başa gelince yapılıyor işte. Birisi Amsterdam’dan market yayını yapıyordu. Avrupa’da da maske falan yok. Maske takan hemen hemen tek ülke olduk. Filistin, Somali’ye de gönderdik maskelerden.

Pandemi İstanbul’da da kontrol altında hatta Türkiye rakamlarının düşmesinde İstanbul’daki iyileşmenin payı çok büyük. Ama son iki kutlamalardaki görüntüler hiç de iyi değildi. 23 Nisan anma programı ve 1 Mayıs Taksim’e konan çiçek görüntülerinde maalesef ne mesafe ne de izolasyonu vardı. Bakalım rakamlar yükselecek mi?

Anadolu’da da tamamen temizlenen bölgeler var. Ürgüp’ün bir beldesi ise düşüşte. Bir cenaze merasimi yapılmış. Dışarıdan da cenaze namazını kıldıracak bir hoca getirmişler sonrasında 40 küsur kişi hasta. Muhtar ve hoca soruşturma geçiriyor. Hala insanların bu aymazlıkları anlaşılır gibi değil. Temizlenen bölgelerde kapılarını kapatıp kimseyi almak istemiyorlar. Yaylaya bu sene dışarıdan kimse almayacağız diyordu yörenin muhtarı ama Temmuz Ağustos’ta tatile çıkacak insanlar.

İstanbul’un da biraz boşalması, turistin de gelmemesi lazım yoksa bu kadar kalabalıkla nasıl mesafeli yürüyeceğiz. İnsanlar yazlıklarına köylerine gitsinler ama oraları da hastalandırmasınlar isteniyor. Bu nasıl başarılacak şimdilik Allahualem.

Nevin Meriç 

3.05.2020 tarihinde yazıldı..

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.