2015 RAMAZANININ SON CUMASI SULTANAHMET’TE BÖYLE GEÇTİ.
0
Yorum
1232

kez okundu..

 2015 RAMAZANININ SON CUMASI SULTANAHMET’TE BÖYLE GEÇTİ.

Çok sıcak bir o kadar da boğuk gün. Birkaç gündür güneş etkisini iyice gösteriyor. Allah’tan rüzgar var da yolda yürümek biraz kolaylaşıyor. Öğle saatlerinde sokağa çıkmak hiç akıl kârı değil ama iş olunca çıkıyorsunuz.  Sabahtan beri cumaya gidip gitmemeyi düşünüyorum. Ramazanın son cuması haftaya Cuma bayram. Ve benim de veda cumalarımdan o yüzden gitmemeyi göze alamıyorum. Neyse bir fetva gününde biraz soluklanmanın da iyi geleceğini düşünerek cumaya hazırlanıyoruz. Bir hafta nöbet yapan arkadaşlar içinde selatin camide/Sultanahmet Cuma kılmak iyi geliyor. Bir ikram olarak algılıyorlar.

Ve vakit gelince düştük yollara. Ekipten bir arkadaşın Sultanahmet’te ilk cuması olacak, diğeriyle önceki yıllarda da Cuma kılmışlığımız var bu camide. Sıcaktan korunmak için hızlanıyor bu seferde ter, beden içi yollarında seyranda... Allah'tan  rüzgar biraz nefes aldırıyor. Yolda üç kişi olan turist kızlara satıcı bir ilan vermek için uzattığında turist elindeki bisküvitten uzatıyor. Aldığı bisküviti ne yapacağını bilemiyor satıcı demek ki oruç. O kadar rahat oruç yeniyor ki hürmet saygı hak getire… önceden lokantalar bile perdelenirdi ramazan olduğu için şimdi elde sigara sokaklarda boş kalan en ufak yerlerde bile masa sandalye konup açıktan yemeğe imkan sağlanıyor. İnşallah ramazan fazla rencide olmamıştır bu gaflet timsali davranışlardan. O kadar çok yemeğe alışıdı ki yirmidört saat yemek yapan kanallar var. Bu ortamda on yedi saat aç susuz durmak… ibadetle ilişkilendirilmediği, insan-kul ilişkisiyle birlikte düşünülmediği sürece anlaşılmaz…

Sultanahmet cami yollunu bu ve benzeri duygulanımla geçiyoruz ki avlu kapısında birikme var. Bu alamet namaza  protokolun  geleceğine işaret. Nitekim önceki yıllarda Sn eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül geldiğinde de böyle olmuştu. Avlu kapısına gelince tahminlerimiz doğru çıktı. Bugün devlet büyükleri Cuma için Sultaahmet’i tercih etmişler anlaşılan. Zaten bir haftadır Dünya Hafızlık yarışması var. Hem Fatih’te hem Sultanahmet’te. Namazdan sonra da final olacakmış…bu da namaza devlet erkânının teveccühünü artırmış olabilir. Kapıda bayanlar için bir güvenlik var kadınlar kuyruk oldu. İkinci bir güvenlik daha istenirken polis kapıda kadınlar ordusu var diye anlatıyor manzarayı. Artık kadınlar cumaya en az erkekler kadar geliyor özelikle Sultanahmet, Eyüp  ve Süleymaniye gibi selatin camilerde. Ayasofya’ya bakan kapı barikatlarla ayrılmış vatandaş oradan geçemiyor. O kapı hizasındaki kapıdan da camiye giremiyor. Böyle iç avlu kapısı erkeklere diğer dış kapıda kadınlara ayrılmış oluyor. Zaten kadınlar kapısı sair günlerde de tuvaletler tarafındaki kapıydı ama diğerlerinde de girişler yapılabiliyordu. Aramalar camiye girişleri ve yoğunlaşmayı önlüyor. Daha sakin ve yavaş yavaş giriliyor camiye. Nitekim cami balkonuna çıktığımızda hemen ilk bölümde yer bulduk. Oturur oturmaz cemaatin çoktan Sn Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geleceğini öğrendiğini ve onun için erkenden gelip balkonlarda ön sıraları kaptığı anlaşılıyor. Nitekim arkadaşın yanındaki turist bile Sn Erdoğan geldi mi diye soruyor. Sn.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geleceğini öğreniyoruz ve çok seviniyoruz tabi. Bu arada yanımdaki hanım bana dönüyor Erdoğan da insan o da toprak olacak diyor. Orası öyle de biz her Ramazan elinde bir bardak su ile ekrana çıkıp beyanatını verdikten sonra içen Cumhurbaşkanı da hatırlıyoruz değil mi diyorum. Hafıza böyle bir şey iste hiç beklemediğiniz anda sizi yere sabitler. Bir de tabi sosyal medyada gündem teşkil eden Sn Erdoğan’ın Cuma kıldıracağı söylentilerini hatırlıyoruz demek ki namaz kılacakmış o da açığa çıkmış oldu. Tabi Cumhurbaşkanı olunca Diyanet İşleri Başkanı, İstanbul Müftüsü ve protokolun diğer üyeleri de olacak.

Cami bu minval üzere beklerken vaaz yerine  hafızlar birer birer kürsüye çıkıp Kur’an ziyafeti veriyorlar. Çok da güzel oluyor ama bir de mikrofonun sesini gereğinden fazla açmasalardı. Diğer günlerde böyle olmamıştı bazılarını hiç anlamıyoruz kulaklar ise tiz sesten ızdırap içinde… derken protokol için hazırlanan kapıda hareket oluyor herkes ayağa kalktı ama görmek mümkün değil lamba ışıkları yansıyor. İyi ki Sn Erdoğan’ın boyu uzun ancak iz üzerinden takip edebiliyoruz. Önde sarığıyla giden, DİB başkanı Sn Mehmet Görmez’in olunca yanındaki de Sn. Cumhurbaşkanı olur.

Camide de üst katlarda hanımlar tarafında da teveccüh çok fazla, resimler, videolar çekiliyor. Nihayet Sn Erdoğan safa oturdu. Ezan da bitti. Sünnet için tekbir getirildi ve namaza başlanıldı. Önde oturan kadın periyodundaymış sırf Sn Erdoğan’ı görmek için gelmiş. Onu zor da olsa arkaya alıyoruz. Yer boşaldı bu da bana yaradı. Öne geçtim. Yanda iki çocuklu bir anne bir tanesi henüz sütte bebek. İnşallah namaz da ağlamaz diye dua ediyorum. İlk rekat kılındı ve bebek ağladı anne namazda önce üç yaşındaki abla bebeği avutmaya çalışıyor ama başarısız, sonra da anneanne namazını bitirip sıraya giriyor ama bebeğin susmaya niyeti yok illa annesini istiyor. Neyse anne fazla bekletmedi ve çocuğu aldı bebek de hemen sustu ve uyudu elhamdülillah farz kurtuldu.

Sıra kamette herkes dinlemede. Hutbeyi Sn Mehmet Görmez irad edecek, birer birer mihrap merdivenlerini çıkıp oturuyor. Biz de balkonda… ve hutbe konusunda takvim gözetilmiş.. Kadir gecesi. Bin aydan hayırlı olan geceyi ramazanın son on gününde bulma telaşında Müslümanlar.  Bu günlerde uydurulan dört yüz senelik  kaza borcunu telafi eden dört rekatlık namaz çok soruluyor. Ama  insanın dört yüz sene yaşayamayacağını akıl edince anne ve babayı da eklemişler. Önceki sorularda bu kısım yoktu. Bu uydurmalarla uğraşmak yerine Allah’ın vahy ettiği Kadir suresi, günü, fazileti, namazına önem verilse ya. Sn Başkanı dinlerken bunlar geçiyor zihnımden. Güzel bir hutbe ve duadan sonra farz için hazırlanıyoruz.

Kametin başında kalkarsak ancak saflar düzeliyor. Camide ki hareket; ön safa geçenlerin oluşturduğu tek kişilik yolları arka saflar dolduruyor. Namazı da Sn Başkan kıldıracak. Mihraba geçiyor. Ve İsra suresinden bir aşıra başlıyor. Hz. Peygamber (as) gece namazının farz olduğu ayet. Çok büyük hikmetleri bildiren ayetler var ve hak geldi batıl zail oldu ayetiyle rükuya eğildik. İkinci rekatta bu ayetten başladı Kur’an’ın Müslümanlar için şifa kafirlerin ise hüsranlarını artırıcı özelliğini dinleyerek rükuya eğildik. Bu arada diğer bölümden arkadaşıyla yüksek sesle oynayan çocuk sesleri geliyor.  Çocuklar camiye gelsin de cami adabını da bilsinler en azından farzlar kılınırken. Siz farzı kılıyorsunuz  imamın sesini delen oynayan çocuk sesleri hiç de hoş olmuyor. Ailelerin bu konuda daha hassas olmaları gerekiyor. İnşaallah gözetirler.

Bu güzel namazdan sonra hemen merdivenlerden inerek avluya geçtik. Avluda tamamen seccadelerle namaza açılmış arkayı da kadınlara ayırmışlar ama ben cami içinde kılmayı daha çok seviyorum. O yüzden riske girmiyorum. Ve hızla yola revan oluyoruz. Bu Cuma Ayşe’nin Sultanahmet’te ilk cuması, Elif’in 2. Defa Cumhurbaşkanının olduğu Cuma namazı kılma hatırasıyla geçti. Allah kabul etsin.

Nevin Meriç

10.7.2015

10.7.2015 tarihinde yazıldı..
Nevin MERİÇ

İsminiz
Puanınız
Yorumunuz
Kalan karatkter sayısı : 500
Yorumumu Gönder


Anasayfa | Ziyaretçi Yorumları | Galeri | İletişim         

  

NEVİN MERİÇ® 2011  RESMİ WEB SİTESİ |www.nevinmeric.com
Yayınlanan yazıların izin alınmadan kopyalanması ve kullanılması  5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre (YASAKTIR) suçtur.